Autor: Andrei Szabo
Cu cinci zile înainte de startul ediției de campionat 2020-2021 al ligii secunde, la sediul FRF a fost efectuată tragerea la sorți a meciurilor din sezonul regulat.
21 de echipe se vor lupta în competiția care are un format inedit. Mai întâi, va exista un sezon regulat, cu meciuri într-o singură manșă, după care echipele se vor împărți într-o grupă de play-off și două grupe de play-out.
Iată cum arată programul, potrivit tragerii la sorți:
Etapa 1:
Viitorul Pandurii Târgu Jiu - Rapid
CSM Slatina - Dunărea Călărași
Comuna Recea - Miercurea Ciuc
FC U Craiova - Ripensia Timișoara
CSM Reșița stă
Petrolul - Farul
Aerostar Bacău - U Cluj
ASU Poli - CS Mioveni
Gloria Buzău - Concordia Chiajna
Unirea Slobozia - Turris Turnu Măgurele
Metaloglobus - Pandurii Târgu Jiu
Etapa 2:
Rapid - Pandurii Târgu Jiu
Turris Turnu Măgurele - Metaloglobus
Concordia Chiajna - Unirea Slobozia
CS Mioveni - Gloria Buzău
U Cluj - ASU Poli Timișoara
Farul - Aerostar Bacău
CSM Reșița - Petrolul Ploiești
Ripensia Timișoara stă
Miercurea Ciuc - FC U Craiova
Dunărea Călărași - Comuna Recea
Viitorul Pandurii Târgu Jiu - CSM Slatina
Etapa 3:
CSM Slatina - Rapid
Comuna Recea - Viitorul Pandurii Târgu Jiu
FC U Craiova - Dunărea Călărași
Miercurea Ciuc stă
Petrolul - Ripensia Timișoara
Aerostar Bacău - CSM Reșița
ASU Poli Timișoara - Farul Constanța
Gloria Buzău - U Cluj
Unirea Slobozia - CS Mioveni
Metaloglobus - Concordia Chiajna
Pandurii Târgu Jiu - Turris Turnu Măgurele
Etapa 4:
Rapid - Turris Turnu Măgurele
Concordia Chiajna - Pandurii Târgu Jiu
CS Mioveni - Metaloglobus
U Cluj - Unirea Slobozia
Farul - Gloria Buzău
CSM Reșița - ASU Poli Timișoara
Ripensia Timișoara - Aerostar Bacău
Miercurea Ciuc - Petrolul Ploiești
Viitorul Pandurii Târgu Jiu - FC U Craiova
CSM Slatina - Comuna Recea
Dunărea Călărași stă
Etapa 5:
Comuna Recea - Rapid
FC U Craiova - CSM Slatina
Petrolul Ploiești - Dunărea Călărași
Aerostar Bacău - Miercurea Ciuc
ASU Poli Timișoara - Ripensia Timișoara
Gloria Buzău - CSM Reșița
Unirea Slobozia - Farul
Metaloglobus - U Cluj
Pandurii Târgu Jiu - CS Mioveni
Turris Turnu Măgurele - Concordia Chiajna
Viitorul Pandurii Târgu Jiu stă
Etapa 6:
Rapid - Concordia Chiajna
CS Mioveni - Turris Turnu Măgurele
U Cluj - Pandurii Târgu Jiu
Farul - Metaloglobus
CSM Reșița - Unirea Slobozia
Ripensia Timișoara - Gloria Buzău
Miercurea Ciuc - ASU Poli Timișoara
Dunărea Călărași - Aerostar Bacău
Viitorul Pandurii Târgu Jiu - Petrolul Ploiești
Comuna Recea - FC U Craiova
CSM Slatina stă
Etapa 7:
FC U Craiova - Rapid
Petrolul Ploiești - CSM Slatina
Aerostar Bacău - Viitorul Pandurii Târgu Jiu
ASU Poli Timișoara - Dunărea Călărași
Gloria Buzău - Miercurea Ciuc
Unirea Slobozia - Ripensia Timișoara
Metaloglobus - CSM Reșița
Pandurii Târgu Jiu - Farul
Turris Turnu Măgurele - U Cluj
Concordia Chiajna - CS Mioveni
Comuna Recea stă
Etapa 8:
Rapid - CS Mioveni
U Cluj - Concordia Chiajna
Farul - Turris Turnu Măgurele
CSM Reșița - Pandurii Târgu Jiu
Ripensia Timișoara - Metaloglobus
Miercurea Ciuc - Unirea Slobozia
Dunărea Călărași - Gloria Buzău
Viitorul Pandurii Târgu Jiu - ASU Poli Timișoara
CSM Slatina - Aerostar Bacău
Comuna Recea - Petrolul Ploiești
FC U Craiova stă
Etapa 9:
Petrolul - FC U Craiova
Aerostar Bacău - Comuna Recea
ASU Poli Timișoara - CSM Slatina
Gloria Buzău - Viitorul Pandurii Târgu Jiu
Unirea Slobozia - Dunărea Călărași
Metaloglobus - Miercurea Ciuc
Pandurii Târgu Jiu - Ripensia Timișoara
Turris Turnu Măgurele - CSM Reșița
Concordia Chiajna - Farul
CS Mioveni - U Cluj
Rapid stă
Etapa 10:
Rapid - U Cluj
Farul - CS Mioveni
CSM Reșița - Concordia Chiajna
Ripensia Timișoara - Turris Turnu Măgurele
Miercurea Ciuc - Pandurii Târgu Jiu
Dunărea Călărași - Metaloglobus
Viitorul Pandurii Târgu Jiu - Unirea Slobozia
CSM Slatina - Gloria Buzău
Comuna Recea - ASU Poli Timișoara
FC U Craiova - Aerostar Bacău
Petrolul stă
Etapa 11::
Petrolul - Rapid
ASU Poli Timișoara - FC U Craiova
Gloria Buzău - Comuna Recea
Unirea Slobozia - CSM Slatina
Metaloglobus - Viitorul Pandurii Târgu Jiu
Pandurii Târgu Jiu - Dunărea Călărași
Turris Turnu Măgurele - Miercurea Ciuc
Concordia Chiajna - Ripensia Timișoara
CS Mioveni - CSM Reșița
U Cluj - Farul
Aerostar Bacău stă
Etapa 12:
Rapid - Farul
CSM Reșița - U Cluj
Ripensia Timișoara - CS Mioveni
Miercurea Ciuc - Concordia Chiajna
Dunărea Călărași - Turris Turnu Măgurele
Viitorul Pandurii Târgu Jiu - Pandurii Târgu Jiu
CSM Slatina - Metaloglobus
Comuna Recea - Unirea Slobozia
FC U Craiova - Gloria Buzău
Petrolul - Aerostar Bacău
ASU Poli Timișoara stă
Etapa 13:
Aerostar Bacău - Rapid
ASU Poli Timișoara - Petrolul
Unirea Slobozia - FC U Craiova
Metaloglobus - Comuna Recea
Pandurii Târgu Jiu - CSM Slatina
Turris Turnu Măgurele - Viitorul Pandurii Târgu Jiu
Concordia Chiajna - Dunărea Călărași
CS Mioveni - Miercurea Ciuc
U Cluj - Ripensia Timișoara
Farul - CSM Reșița
Gloria Buzău stă
Etapa 14:
ASU Poli Timișoara - Rapid
Gloria Buzău - Aerostar Bacău
Unirea Slobozia - Petrolul
Pandurii Târgu Jiu - FC U Craiova
Turris Turnu Măgurele - Comuna Recea
Concordia Chiajna - CSM Slatina
CS Mioveni - Viitorul Pandurii Târgu Jiu
U Cluj - Dunărea Călărași
Farul - Miercurea Ciuc
CSM Reșița - Ripensia Timișoara
Metaloglobus stă
Etapa 16:
Rapid - Ripensia Timișoara
Miercurea Ciuc - CSM Reșița
Dunărea Călărași - Farul
Viitorul Pandurii Târgu Jiu - U Cluj
CSM Slatina - CS Mioveni
Comuna Recea - Concordia Chiajna
FC U Craiova - Turris Turnu Măgurele
Petrolul - Metaloglobus
Aerostar Bacău - Unirea Slobozia
ASU Poli Timișoara - Gloria Buzău
Pandurii Târgu Jiu stă
Etapa 17:
Gloria Buzău - Rapid
Unirea Slobozia - ASU Poli Timișoara
Metaloglobus - Aerostar Bacău
Pandurii Târgu Jiu - Petrolul Ploiești
Concordia Chiajna - FC U Craiova
CS Mioveni - Comuna Recea
U Cluj - CSM Slatina
Farul - Viitorul Pandurii Târgu Jiu
CSM Reșița - Dunărea Călărași
Ripensia Timișoara - Miercurea Ciuc
Turris Turnu Măgurele stă
Etapa 18:
Rapid - Miercurea Ciuc
Dunărea Călărași - Ripensia Timișoara
Viitorul Pandurii Târgu Jiu - CSM Reșița
CSM Slatina - Farul Constanța
Comuna Recea - U Cluj
FC U Craiova - CS Mioveni
Petrolul - Turris Turnu Măgurele
Aerostar Bacău - Pandurii Târgu Jiu
ASU Poli Timișoara - Metaloglobus
Gloria Buzău - Unirea Slobozia
Concordia Chiajna stă
Etapa 19:
Unirea Slobozia - Rapid
Metaloglobus - Gloria Buzău
Pandurii Târgu Jiu - ASU Poli Timișoara
Turris Turnu Măgurele - Aerostar Bacău
Concordia Chiajna - Petrolul
U Cluj - FC U Craiova
Farul - Comuna Recea
CSM Reșița - CSM Slatina
Ripensia Timișoara - Viitorul Pandurii Târgu Jiu
Miercurea Ciuc - Dunărea Călărași
CS Mioveni stă
Etapa 20:
Rapid - Dunărea Călărași
Viitorul Pandurii Târgu Jiu - Miercurea Ciuc
CSM Slatina - Ripensia Timișoara
Comuna Recea - CSM Reșița
FC U Craiova - Farul
Petrolul - CS Mioveni
Aerostar Bacău - Concordia Chiajna
ASU Poli Timișoara - Turris Turnu Măgurele
Gloria Buzău - Pandurii Târgu Jiu
Unirea Slobozia - Metaloglobus
U Cluj stă
Etapa 21:
Metaloglobus - Rapid
Pandurii Târgu Jiu - Unirea Slobozia
Turris Turnu Măgurele - Gloria Buzău
Concordia Chiajna - ASU Poli Timișoara
CS Mioveni - Aerostar Bacău
U Cluj - Petrolul Ploiești
CSM Reșița - FC U Craiova
Ripensia Timișoara - Comuna Recea
Miercurea Ciuc - CSM Slatina
Dunărea Călărași - Viitorul Pandurii Târgu Jiu
Farul stă
A fost o seară plină de emoții și determinare la Mioveni, unde echipa Unirea Slobozia a făcut pasul spre culmile fotbalului românesc.
Comisia de Arbitri UEFA a dezvăluit lista oficialilor care vor conduce meciurile Campionatului European 2024.
Primul titlu de campion și a doua stea îl fac pe Simone Inzaghi să intre în istoria lui Inter Milano.
A fost o seară plină de emoții și determinare la Mioveni, unde echipa Unirea Slobozia a făcut pasul spre culmile fotbalului românesc.
Baschetul feminin din România a avut de-a lungul timpului câteva echipe care au dominat pentru ani buni competiția internă.
Comisia de Arbitri UEFA a dezvăluit lista oficialilor care vor conduce meciurile Campionatului European 2024.