Liga 1: CFR Cluj a început cu dreptul noul sezon. Pancu a debutat cu victorie pe banca Iașiului

CFR Cluj ține pasul cu FCSB și Craiova și începe cu dreptul noul sezon al Ligii 1. Echipa antrenată de Dan Petrescu a câștigat deplasarea cu Academica Clinceni, cu scorul de 2-1.

Campioana României nu a avut un meci ușor. Costache a deschis scorul în minutul 15, după pasa lui Deac. Trupa din Ilfov a egalat în repriza secundă din penalty, prin Cebotaru (min. 48).

Tânărul Petrila a adus victoria lui CFR Cluj, cu un șut plasat la vinclu, printr-o execuție pretențioasă cu lotul. Academica putea egala pe final, dar bulgarul Chunchukov a ratat incredibil din 8 metri.

“A fost un meci foarte greu, cum mă aşteptam. Ne-au suprins puţin cu agresivitatea loc cei de la Clinceni. Noi mai puteam marca până la pauză al doilea gol. Per total nu sunt mulţumit de joc, dar sunt mulţumit de rezultat. S-a văzut că ritmul nu a fost cum voiam eu. Pentru moral am vrut să-l bag pe Păun. Am nevoie de jucători, ceva nou, avem nevoie să ne întărim în unele zone”, a spus Dan Petrescu după meci.

Academica Clinceni: Vâlceanu – Pashov, Jutric, Nichita, Dobrescu – Achim, Cebotaru (Şerban ‘77), D. Ventura, Dumitru – Markovic (Chandarov ’62), Boiciuc (Chunchukov ‘77).

CFR Cluj: Bălgrădean – Susic (Păun '89), Boli, Cestor, Camora – Itu (Chipciu ’57), Bordeianu, Djokovic (Hoban ’46) – Deac, Rondon (Debeljuh ’57), Costache (Petrila ’70)

Cu un succes a debutat și Poli Iași, antrenată din acest sezon de Daniel Pancu. Gruparea moldavă a trecut cu 1-0 de Chindia Târgoviște, prin golul lui Passaglia, din minutul 22.

Autor: Nicolae Comănescu / 25 Mar. 2024

Special / Narcotraficanții și fotbalul. Di Maria și Messi, amenințați de flagelul care a îndoliat Columbia și care acaparează Argentina

În lumea fotbalului sud-american, Columbia și Argentina au fost mereu considerate două puteri.

Autor: Nicolae Comănescu / 24 Mar. 2024

Analiză / De Zerbi, principiile unui antrenor cu strategie ofensivă

În peisajul atât de dinamic al fotbalului modern, puțini antrenori au avut un impact atât de profund ca Roberto De Zerbi.

Autor: Nicolae Comănescu / 16 Mar. 2024

Lazio, un butoi cu pulbere: Immobile, atacat de fani; clubul s-a solidarizat cu el, dar Lotito îl critică

Demisia antrenorului Maurizio Sarri a fost doar aperitivul la Lazio.

Autor: Nicolae Comănescu / 23 Mar. 2024