FC Barcelona, călcată în picioare de Bayern, scor 8-2. Reacția presei internaționale

Bayern Munchen a oferit o demonstrație de forță în sferturile Ligii Campionilor în fața celor de la FC Barcelona. Gruparea bavareză s-a calificat în semifinalele competiției, după ce a trecut cu scorul de 8-2 (4-1) de Messi și compania.

Echilibru a existat doar în primul sfert de oră, după care mașinăria germană s-a pus în funcțiune și a distrus jocul catalanilor.

Pentru Bayern Munchen au marcat Muller '4, '31, Perisic '22, Gnabry '28, Kimmich '63, Lewandowski '82 şi Coutinho '85, '89, în timp ce pentru FC Barcelona au punctat Alaba '7 (autogol) şi Suarez '57.

FC Barcelona: Ter Stegen - Nelson Semedo, Piqué, Lenglet, Jordi Alba - De Jong, Busquets (Fati '70), Sergi Roberto (Griezmann '46), Vidal - Messi, Luis Suarez. Antrenor: Quique Setien

Bayern Munchen: Neuer - Kimmich, J. Boateng (Sule '76), Alaba, A. Davies (Hernandez '84) - T. Alcantara, Goretzka (Tolisso '84)- Gnabry (Coutinho '75), T. Müller, Perisic (Coman '67) - Lewandowski. Antrenor: Hans Flick

Presa internațională a tratat pe măsură rezultatul. "Aşa ceva nu s-a mai văzut", "Carnagiu", a titrat cotidianul L'Equipe, în ediţia electronică, după ce Bayern Munchen a învins FC Barcelona fără drept de apel, scor 8-2, în sferturile Ligii Campionilor. Bayern a fost impresionantă şi fără milă, a scris cotidianul francez.

Potrivit sursei citate, niciodată o echipă nu a marcat patru goluri în prima oră de joc la un meci direct eliminatoriu din Liga Campionilor. Mai mult, niciodată o echipă nu a marcat opt goluri într-un meci direct eliminatoriu în C1. FC Barcelona nu a mai primit cinci sau mai multe goluri la un meci direct de cupe europene în 50 de ani.

Pentru Marca, eşecul Barcelonei este o umilinţă istorică, în timp ce cotidianul Sport vorbeşte despre cel mai "urât coşmar din istoria echipei catalane". Şi cotidianul As notează că FC Barcelona a arătat ca o echipă distrusă.

Autor: Nicolae Comănescu / 25 Mar. 2024

Special / Narcotraficanții și fotbalul. Di Maria și Messi, amenințați de flagelul care a îndoliat Columbia și care acaparează Argentina

În lumea fotbalului sud-american, Columbia și Argentina au fost mereu considerate două puteri.

Autor: Nicolae Comănescu / 24 Mar. 2024

Analiză / De Zerbi, principiile unui antrenor cu strategie ofensivă

În peisajul atât de dinamic al fotbalului modern, puțini antrenori au avut un impact atât de profund ca Roberto De Zerbi.

Autor: Nicolae Comănescu / 16 Mar. 2024

Lazio, un butoi cu pulbere: Immobile, atacat de fani; clubul s-a solidarizat cu el, dar Lotito îl critică

Demisia antrenorului Maurizio Sarri a fost doar aperitivul la Lazio.

Autor: Nicolae Comănescu / 23 Mar. 2024