CFR Cluj, din nou campioana României, după ce a învins-o pe Craiova

Craiova a jucat promițător în play-off-ul campionatului, dar a capitualt în cel mai important meci al sezonului. CFR Cluj a fost prea puternică pentru trupa lui Bergodi.

Fără Dan Petrescu pe bancă, aflat în carantină la Cluj-Napoca, CFR Cluj a câștigat la Craiova și a obținut al treilea titlu consecutiv de campioană a României, al şaselea din istorie.

În Bănie, CFR Cluj a revenit de la 0-1, după ce craiovenii au deschis scorul prin Nistor. Fostul dinamovist a deschis scorul în minutul 10 cu un şut din afara careului.

Ardelenii s-au repliat și au controlat partida. Vinicius a egalat cu o lovitură cu capul, după un corner, în minutul 36. Boli a adus-o în avantaj pe CFR Cluj în minutul 56, cu o lovitură cu capul din şapte metri, după o centrare a lui Deac de pe dreapta. Echipa lui Dan Petrescu a închis meciul prin Deac. Acesta a transformat un penalti ușor acordat pentru o intervenţie a lui Cosic la Vinicius.

CFR Cluj s-a impus cu 3-1, astfel că deși Craiova mai are de disputat un meci restant cu Astra, gruparea olteană nu o mai poate ajunge pe trupa din Gruia.

Jucătorii şi oficialii de la CFR Cluj au primit ticouri pe care scria: "Campioni 2019-2020", şi-au luat singuri medaliile, iar apoi căpitanul Mario Camora a ridicat trofeul LPF pentru titlul de campioană a Ligii 1.

CFR Cluj a mai câştigat titlul în 2008, 2010, 2012, 2018 şi 2019.

Campioana CFR Cluj va reprezenta România în ediţia 2020-2021 a Ligii Campionilor, urmând să joace în primul tur preliminar. Universitatea Craiova, locul doi, va evolua în primul tur preliminar al Ligii Europa.

Autor: Nicolae Comănescu / 25 Mar. 2024

Special / Narcotraficanții și fotbalul. Di Maria și Messi, amenințați de flagelul care a îndoliat Columbia și care acaparează Argentina

În lumea fotbalului sud-american, Columbia și Argentina au fost mereu considerate două puteri.

Autor: Nicolae Comănescu / 24 Mar. 2024

Analiză / De Zerbi, principiile unui antrenor cu strategie ofensivă

În peisajul atât de dinamic al fotbalului modern, puțini antrenori au avut un impact atât de profund ca Roberto De Zerbi.

Autor: Nicolae Comănescu / 16 Mar. 2024

Lazio, un butoi cu pulbere: Immobile, atacat de fani; clubul s-a solidarizat cu el, dar Lotito îl critică

Demisia antrenorului Maurizio Sarri a fost doar aperitivul la Lazio.

Autor: Nicolae Comănescu / 23 Mar. 2024