Ciro Immobile, Gheata de Aur a Europei, încheie în forță un sezon istoric

Lazio nu a avut forța de a se bate cu Juventus pentru titlul de campioană, dar a dat golgheterul Europei. Atacantul Ciro Immobile a triumfat în clasamentul celor mai buni marcatori ai continentului.

Italianul de 30 de ani a înscris în ultima etapă (1-3 cu Napoli) al 36-lea gol într-un sezon şi a egalat recordul lui Gonzalo Higuain în Serie A, din sezonul 2015-2016.

Immobile i-a devansat în clasamentul pentru Gheata de Aur pe Robert Lewandowski, de la Bayern Munchen, autor a 34 de goluri, și pe Cristiano Ronaldo, de la Juventus, care a înscris 31 de goluri în campionat.

Pentru prima dată după 2007, un fotbalist din Serie A a câștigat trofeul amintit. Ultimul care a reușit această performanță în tricoul unei echipe din Italia este Francesco Totti, de la AS Roma.

Autor: Maria Sorescu / 05 Sept. 2020

Liga 2: Farul și Dunărea Călărași au maximum de puncte

Etapa secundă din liga a doua a fost mai animată decât prima.

Premier League: Chelsea l-a adus pe Havertz, Everton mută cu Allan

Echipele din Premier League sunt dispuse să cheltuie cei mai mulți bani în această pauză de vară, iar Chelsea Londra este cel mai activ club pe piața transferurilor.

Autor: Andrei Szabo / 04 Sept. 2020

România se încurcă cu Irlanda de Nord, la debutul în Liga Națiunilor

Irlanda de Nord ar fi trebuit să fie cel mai slab adversar din grupa Ligii Națiunilor și părea adversarul perfect pentru debutul lui Mirel Rădoi la cârma naționalei de seniori.

VIDEO / Accident spectaculos în Raliul Iașiului. Mașina lui Tempestini s-a făcut praf și a luat foc

Raliul Iaşului, competiţie care se desfăşoară în acest weekend, a oferit cel mai spectaculos accident al sezonului.