CSM București și SCM Râmnicu Vâlcea și-au aflat adversarele din grupele Ligii Campionilor

Viena a fost gazda tragerii la sorți pentru grupele Ligii Campionilor la handbal feminin. România este reprezentată de SCM Râmnicu Vâlcea şi CSM Bucureşti, iar competiția va debuta în 12-13 septembrie.

În urma tragerii la sorți, grupele arată astfel:

Grupa A: Metz Handball, Rostov-Don, Vipers, Team Esbjerg, FTC Budapesta, CSM Bucureşti, SG BBM Bietigheim, Krim Ljubljana;

Grupa B: SCM Râmnicu Vâlcea, Gyor ETO, Buducnost, Borussia Dortmund, CSKA Moscova, Brest Handball, Odense, Podravka.

Primele două clasate se vor califica în sferturile de finală. Echipele de pe locurile 3-6 vor juca play-off, pentru celelalte patru locuri disponibile, în sistem eliminatoriu, în 6-7 martie şi 13-14 martie 2021.

Sferturile de finală sunt programate în 3-4 aprilie şi 10-11 aprilie, iar Turneul Final Four, în 29-30 mai 2021, la Budapesta. Deţinătoarele trofeului sunt Gyor ETO la feminin, respectiv Vardar, la masculin.

Autor: Nicolae Comănescu / 24 Oct. 2023