Craiova relansează lupta la titlu după ce a învins CFR Cluj în Gruia

Titlul în Liga 1 încă se joacă, deși liderul CFR Cluj scăpase în câștigătoare și în acest an. Universitatea Craiova a obținut un succes mare în Gruia și s-a apropiat la un singur punct de echipa lui Dan Petrescu.

În etapa a cincea a play-off-ului Ligii 1, oltenii s-au impus cu 3-2 împotriva lui CFR Cluj, după un meci spectaculos în care au condus cu 2-0, dar au fost egalați.

În minutul 6 s-a petrecut primul moment important, când Costache a căzut în careu, dar CFR Cluj nu a primit penalty. În replică, Craiova a deschis scorul în minutul 9. Koljic a marcat cu un şut puternic de la 18 metri, în diagonală, din poziţie uşor lateral-dreapta.

Până la pauză, oltenii au mai avut ocazii, concretizate în partea secundă. În minutul 55, pe contraatac, Ivan l-a lansat pe Mihăilă, care a marcat cu un lob din 16 metri, peste portarul Arlauskis.

CFR Cluj a reacționat însă destul de repede. În minutul 60, Deac a marcat spectaculos cu un şut cu piciorul stâng, la colţul lung, de la 16 metri, de pe partea dreaptă.

După alte 10 minute, Vinicius a egalat cu o lovitură de cap, după o centrare a lui Deac, de pe partea dreaptă. Meciul curgea spre un rezultat de egalitate, dar o acțiune individuală a lui Cicâldău a adus victoria Craiovei. Mijlocașul ofensiv al trupei lui Bergodi a şutat din colţul careului mic, iar balonul a intrat în poartă după ce a fost deviat de Camora.

Craiova se impune cu 3-2 și realnsează astfel lupta la titlu. Această victorie l-a determinat chiar pe Dan Petrescu să spună că formația din Bănie a devenit favorită la titlul de campioană.

CFR Cluj: Arlauskis – Cr. Manea, Vinicius, Burcă, Camora – Itu (Petrila '59), Bordeianu (Chipciu '89), Djokovici (Rondon '59) – Deac, Omrani (Traore '89), V. Costache (Păun '31). Antrenor: Dan Petrescu;

Universitatea Craiova: Pigliacelli – Vlădoiu (Vătăjelu '82), Bălaşa (Ciosici '82), Acka, N. Bancu – Nistor (Gustavo '71), Mateiu, Cicâldău – Ivan (Bărbuţ '74), Koljici, Mihăilă. Antrenor: Cristiano Bergodi.

Autor: Maria Sorescu / 08 Iul. 2020