Liga 1: Dinamo și Poli Iași au pierdut și rămân pe locurile retrogradabile

Dinamo și Poli Iași au suferit înfrângeri dureroase în Liga 1 și sunt amenințate de retrogradarea directă. Echipa din Ștefan cel Mare a pierdut chiar pe teren propriu duelul cu Sepsi, după un meci cu mai multe erori de arbitraj.

La debutul lui Adrian Mihalcea ca antrenor, Dinamo a fost răpusă de Sepsi Sfântu Gheorghe, scor 1-3, într-un meci din etapa a cincea a play-out-ului Ligii 1.

Oaspeții au deschis scorul încă din minutul 2, prin Safranko, dar au suferit după eliminarea lui Tincu, din minutul 38. Dinamo a ratat un penalty prin Perovic, apoi a primit două goluri în repriza secundă.

Vaşvari a înscris din penalty în minutul 80, iar Ştefan a dus scorul la 3-0 pentru Sepsi. Moldoveanu a marcat în prelungirile meciului golul de onoare al dinamoviștilor.

După acest eșec, Dinamo rămâne pe loc retrogradabil, cu 17 puncte, dar peste Poli Iași, aflată pe ultima poziție cu 15 puncte. Trupa lui Mircea Rednic a cedat la Voluntari într-un meci cu multe ocazii pentru moldoveni.

FC Voluntari s-a impus cu scorul de 1-0 în fața lui Poli Iaşi, prin golul lui Căpăţână, în minutul 17, din penalty. Lovitura de la 11 metri a fost rezultatul faultului lui Klimavicius asupra lui Simonovski, iar arbitrul Kovacs a dictat penalty.

Autor: Nicolae Comănescu / 25 Mar. 2024

Special / Narcotraficanții și fotbalul. Di Maria și Messi, amenințați de flagelul care a îndoliat Columbia și care acaparează Argentina

În lumea fotbalului sud-american, Columbia și Argentina au fost mereu considerate două puteri.

Autor: Nicolae Comănescu / 24 Mar. 2024

Analiză / De Zerbi, principiile unui antrenor cu strategie ofensivă

În peisajul atât de dinamic al fotbalului modern, puțini antrenori au avut un impact atât de profund ca Roberto De Zerbi.

Autor: Nicolae Comănescu / 16 Mar. 2024

Lazio, un butoi cu pulbere: Immobile, atacat de fani; clubul s-a solidarizat cu el, dar Lotito îl critică

Demisia antrenorului Maurizio Sarri a fost doar aperitivul la Lazio.

Autor: Nicolae Comănescu / 23 Mar. 2024