Povestea uitată a celui mai nebun meci din Bundesliga, Gladbach-Dortmund 12-0

Autor: Pompiliu Constantin

La 29 aprilie 1978 era ultima etapă a sezonului în Bundesliga, iar Borussia Monchengladbach încă spera la titlul de campioană în Germania. Însă trebuia să o învingă pe Borussia Dortmund la o diferență mai mare de 10 goluri și să spere că FC Koln nu se va impune cu un scor mai mare de 2-0 în fața lui St. Pauli.

Koln era contracandidata lui Gladbach în lupta pentru primul loc, cu același număr de puncte, 43, dar golaveraj diferit (+40 Koln și +30 Gladbach).

„Kann Gladbach 11 Tore schiessen ?” (Poate Gladbach să marcheze 11 goluri? )  se întreba presa  germană. Toată lumea se gândea că este aproape imposibil, dar antrenorul Udo Lattek era optimist: „Săptămâna trecută am învins Hamburg cu 6-2, așa că avem motive să fim încrezători și euforici”.

Gladbach avea o echipă puternică, în care evoluau figuri precum Jupp Heynckes Berti Vogts (supranumit „der Terrier”), Herbert Wimmer, Rainer Bonhof sau Allan Simonsen (Balonul de Aur în 1977).

Mai mult, Gladbach a dominat în anii 1970 fotbalul din Germania de Vest cu cinci titluri de campioană (1970, 1971, 1975, 1976, 1977), plus două Cupe UEFA și o Cupă a Germaniei. Acest stil de joc le-a adus porecla de Tor Fabrik, adică Fabrica de Goluri.

Așa că în ziua ultimei etape, antrenorul Udo Lattek nu a spus de „Ieșiți și marcați!”, înaintea meciului cu Dortmund. Și Gladbach a deschis scorul în secunda 27, după o lovitură de cap a lui Jupp Heynckes. În minutul 13 era deja 3-0, dar apoi Dortmund trimite o minge în bară, moment în care toată lumea a amuțit. Gladbach trece repede peste această sperietură și mai înscrie trei goluri până la pauză. Așadar era 6-0 după 45 de minute. În celălalt meci, Koln are doar 1-0 la pauză cu St Pauli, deja retrogradată.

Repriza a doua este la fel de nebună. În minutul 66 scorul urcă la 9-0 pentru gazde, moment în care pe banca lui Gladbach vine mesajul că FC Koln conduce cu 3-0. „Toată lumea se întreba câte goluri trebuie să mai dăm, iar cineva de pe margine mi-a strigat că trebuie să mai înscriem de trei ori. Sunteți nebuni, le-am zis!”, își amintește Jupp Heynckes.

Așa că Jupp s-a pus pe treabă, iar în minutul 77 a marcat al cincilea său gol în meci, iar scorul a devenit 10-0. Gladbach a mai înscris de două ori până la final, iar tabela arăta un neverosimil 12-0. Însă în celălalt meci, FC Koln s-a impus cu 5-0, astfel că spectaculosul succes al lui Gladbach nu a fost suficient pentru încă un titlu. Dezamăgirea era mare în tabăra „mânjilor”, însă chiar și așa fanii au ieșit pe străzi pentru a sărbători această victorie inimaginabilă.

Meciul nu a rămas fără urmări. Cei de la Koln le-au acuzat pe Gladbach și Dortmund de lipsă de fair-play, iar în consecință, pentru a se disculpa, conducerea galben-negrilor l-a demis pe antrenorul Otto Rehhagel, iar fotbaliștii au fost amendați cu câte 2500 de mărci germane. Federația i-a interogat și ea pe jucătorii lui Dortmund, înă ancheta nu a dus la nicio pedeapsă. În cele din urmă, Koln a sărbătorit titlul de campioană, iar Gladbach a rămas cu gustul amar al unui succes nebun, dar insuficient.

Autor: Nicolae Comănescu / 25 Mar. 2024

Special / Narcotraficanții și fotbalul. Di Maria și Messi, amenințați de flagelul care a îndoliat Columbia și care acaparează Argentina

În lumea fotbalului sud-american, Columbia și Argentina au fost mereu considerate două puteri.

Autor: Nicolae Comănescu / 24 Mar. 2024

Analiză / De Zerbi, principiile unui antrenor cu strategie ofensivă

În peisajul atât de dinamic al fotbalului modern, puțini antrenori au avut un impact atât de profund ca Roberto De Zerbi.

Autor: Nicolae Comănescu / 16 Mar. 2024

Lazio, un butoi cu pulbere: Immobile, atacat de fani; clubul s-a solidarizat cu el, dar Lotito îl critică

Demisia antrenorului Maurizio Sarri a fost doar aperitivul la Lazio.

Autor: Nicolae Comănescu / 23 Mar. 2024