Irina Nikitina și Ana Sedoikina au plecat de la Rostov-Don

Rostov-Don s-a despărțit de două handbaliste importante, Irina Nikitina și Ana Sedoikina. Prima a plecat de la Rostov-Don după doar un sezon, după cum anunță site-ul clubului.

Handbalista venise în vara lui 2019 de la Zvezda Zvenigorod și se va întoarce la clubul de lângă Moscova. Ea le-a mulțumit celor de la Rostov-Don pentru sezonul petrecut sub comanda lui Ambros Martin.

„Am strâns amintiri frumoase, au fost multe emoții și o muncă grea, așa că vă mulțumesc pentru acestea. Le doresc celor de la Rostov-Don să câștige Liga Campionilor. Le mulțumesc și suporterilor, care vor rămâne în inima mea”, a declarat Irina Nikitina.

Ajunsă la 30 de ani, Nikitina a mai evoluat la Lada, Buducnost și Siofok în carieră. Ea este căsătorită, iar în 2016 a devenit mamă.

Ana Sedoikina a petrecut cinci ani la Rostov-Don, unde a câștigat patru titluri de campioană națională, Cupa EHF și a fost finalistă în Liga Campionilor. Campioană olimpică din 2016 cu naționala Rusiei, Sedoikina a semnat cu ȚSKA Moscova.

„Nu am schimbat multe cluburi în cariera mea, dar a sosit momentul să merg în altă parte. Obiectivele mele rămân însă neschimbate”, a declarat Ana Sedoikina.

Autor: Nicolae Comănescu / 24 Oct. 2023