Real Madrid, din nou lider, după victoria din El Clasico

Messi nu a fost de ajuns Barcelonei pentru a rămâne lider în La Liga. Catalanii au pierdut meciul cu Real Madrid, pe Santiago Bernabeu, și au cedat prima poziție în campionat.

Echipa lui Zinedine Zidane s-a impus cu scorul de 2-0 (0-0), în etapa a 26-a din LaLiga. Aceasta este prima victorie a madrilenilor în campionat, în faţa marii rivale, din 2014. În tur, la Barcelona, scorul a fost egal, 0-0.

Prima repriză a fost echilibrată, dar ambele echipe au ratat ocazii importante. Tabela a fost deblocată în minutul 71. Vinicius a pătruns pe partea stângă şi l-a învins pe Ter Stegen după ce mingea a fost deviată în plasă de Pique, la colţul scurt.

Al doilea gol a venit în prelungiri. O nouă pătrundere, de data aceasta pe partea dreaptă, a nou-intratului Mariano Diaz, care a finalizat cu un şut la colţul scurt.

Real Madrid: Courtois - Carvajal, Ramos, Varane, Marcelo - Kroos, Casemiro, Valverde (Lucas Vazquez '86) - Isco (Modrici '79), Benzema (Mariano Diaz '90+1), Junior Vinicius. Antrenor Zinedine Zidane;

FC Barcelona: Ter Stegen - Semedo, Pique, Umtiti, Jordi Alba - De Jong, Busquets, Arthur (Rakitici '81) - Messi, Griezmann (Ansu Fati '81), Vidal (Braithwaite '70). Antrenor Quique Setien.

După acest succes, Real Madrid a acumulat 56 de puncte, cu unul peste FC Barcelona.

Autor: Nicolae Comănescu / 25 Mar. 2024

Special / Narcotraficanții și fotbalul. Di Maria și Messi, amenințați de flagelul care a îndoliat Columbia și care acaparează Argentina

În lumea fotbalului sud-american, Columbia și Argentina au fost mereu considerate două puteri.

Autor: Nicolae Comănescu / 24 Mar. 2024

Analiză / De Zerbi, principiile unui antrenor cu strategie ofensivă

În peisajul atât de dinamic al fotbalului modern, puțini antrenori au avut un impact atât de profund ca Roberto De Zerbi.

Autor: Nicolae Comănescu / 16 Mar. 2024

Lazio, un butoi cu pulbere: Immobile, atacat de fani; clubul s-a solidarizat cu el, dar Lotito îl critică

Demisia antrenorului Maurizio Sarri a fost doar aperitivul la Lazio.

Autor: Nicolae Comănescu / 23 Mar. 2024