Naționala de rugby a României a învins Spania în Rugby Europe Championship

După eșecurile cu Portugalia și Georgia, naţionala României de rugby a bifat prima victorie în Rugby Europe Championship. „Stejarii” au trecut de Spania cu scorul de 24-7 (6-0), la Botoşani.

Prima repriză a fost destul de echilibrată, iar Florin Vlaicu a stabilit scorul pauzei, 6-0, prin concretizarea a două lovituri de pedeapsă, în minutele 5 şi 33.

Același Vlaicu a adăugat alte trei puncte pe tabelă dintr-un procedeu asemănător în partea a doua a jocului, în minutul 50, pentru ca în minutul 53 Ionel Melinte să culce pentru prima dată balonul în terenul de țintă advers. Vlaicu a transformat.

Echipa României a mărit avantajul în minutul 76, după o lovitură de penalitate, transformată în puncte de Florin Vlaicu.

Spaniolii au punctat în prelungirile meciului, prin Richard Stewart, transformat de Brad Linklater, însă tabela a fost închisă prin eseul lui Melinte, din minutul 84, netransformat.

România a folosit următoarea echipă: 1. Alexandru Savin (CSA Steaua), 2. Eugen Căpăţînă (Timişoara Saracens), 3. Horaţiu Pungea (Timişoara Saracens), 4. Johan van Heerden (CS Dinamo), 5. Adrian Motoc (Agen), 6. Mihai Macovei (căpitan; Colomiers), 7. Dragoş Ser (CSA Steaua), 8. Cristi Chirică (CSM Ştiinţa Baia Mare), 9. Florin Surugiu (CSA Steaua), 10. Daniel Plai (CSA Steaua), 11. Nicolas Onuţu (CS Vienne Rugby), 12. Florin Vlaicu (CSA Steaua), 13. Cătălin Fercu (Timişoara Saracens), 14. Marius Simionescu (Timişoara Saracens), 15. Ionel Melinte (Timişoara Saracens). Antrenor: Andy Robinson.

Pentru România urmează meciul cu Rusia, de la Krasnodar, programat pe 7 martie.

Autor: Maria Sorescu / 30 Mar. 2020

Jocurile Olimpice de la Tokyo au anunțat noile date de disputare

De la înfiinţarea jocurilor moderne, în 1896, este pentru prima oară când acestea sunt amânate pe timp de pace.

Autor: Andrei Szabo / 07 Mar. 2020

Naționala de rugby a României, învinsă de Rusia

România rămâne cu un singur succes în Rugby Europe Championship, al doilea eșalon continental de rugby.

Autor: Maria Sorescu / 31 Ian. 2020

Suporterii lui Dinamo au preluat 10% dintre acțiunile clubului

Dinamo duce lipsă de bani, iar suporterii au decis să salveze echipa.

Autor: Maria Sorescu / 06 Apr. 2020

Lucian Goian, votat cel mai bun fundaş din campionatul Indiei

La 37 de ani, fotbalistul român Lucian Goian este un exemplu de profesionalism, deși joacă într-un campionat mai puțin vizibil.

Autor: Flaviu Ilie / 06 Apr. 2020

ANALIZĂ/ Cum și-a resetat Cam Reddish cariera în NBA înainte de oprirea sezonului?

Povestea lui Cameron Reddish din rookie season este una dintre cele mai interesante, considerând startul dificil de care a avut parte și ascensiunea pe care a avut-o lună de lună.

Autor: Andrei Szabo / 05 Apr. 2020

UEFA amenință echipele belgiene cu excluderea din cupele europene. Fanii lui Brugge îl acuză pe Ceferin

Oficialii fotbalului belgian au propus stoparea campionatului deși sezonul nu s-a încheiat.