Strălucitorul Haland a răpus PSG. Liverpool cedează în fața tacticii lui Simeone

A fost o seară remarcabilă în Liga Campionilor, în care favoritele au pierdut. Liverpool, neînvinsă în campionat, a cedat pe terenul lui Atletico Madrid, iar liderul autoritar din Franța a plecat șifonat de la Dortmund.

Norvegianul Erling Haland a fost eroul serii, cu două goluri marcate în fața lui PSG, iar Borussia s-a impus cu 2-1. Nordicul de 19 ani a ajuns la 10 goluri în 7 meciuri de Champions League și i-a făcut pe Di Maria și Neymar să pară fotbaliști de duzină.

Nemții nu au arătat niciun fel de teamă și au atacat constant în fața unui PSG modest și blazat. La meciul de la Dortmund au punctat Haaland, în minutele 69 şi 77, respectiv Neymar, în minutul 75, pentru PSG. Totuși, francezii speră la calificarea în sferturi, grație golului marcat în deplasare.

La Madrid, Diego Simeone a predat o nouă lecție tactică. Campioana en titre din Liga Campionilor a fost incapabilă să pună în pericol poarta lui Atletico și a pierdut cu 1-0. Singurul gol al meciului a fost reușit de Saul, în minutul 4. Este o victorie simbolică pentru stilul de joc al spaniolilor, dar returul rămâne deschis, ținând cont de forța ofensivă a lui Liverpool și de atmosfera de pe Anfield.

Miercuri au loc meciurile: Atalanta (Italia) -Valencia (Spania) și Tottenham (Anglia) - RB Leipzig (Germania)