Organizarea lui Dinamo bate talentul celor de la FCSB. Cronica unui derby cu mult zgomot

A fost mult zgomot înaintea meciului Dinamo-FCSB prin prisma declarațiilor. Zgomot a fost și în timpul meciului, creat de cei aproape 30 000 de oameni din tribune.

Pe teren, lucrurile au fost destul de oscilante. Dinamo s-a impus cu 2-1 și a mai șters din impresia unui sezon gri, marcat de probleme financiare și o remaniere radicală a lotului. Dusan Uhrin Jr. a reușit însă să creeze o echipă combativă, cu un joc vertical, prin care a susprins-o pe FCSB.

FCSB a jucat haotic și a demonstrat că talentul nu e suficient pentru asemenea meciuri. Fără un lider în teren, echipa lui Vintilă s-a chinuit în a doua repriză, rămasă în 10 oameni, după eliminarea lui Cristea pe finalul primei părți.

Lovitura acestuia aplicată lui Perovic a fost momentul care a părut că a rupt echilibrul meciului. Până la acel moment, Dinamo luase un avantaj, după superexecuția lui Sin. Acesta a marcat din lovitură liberă de la 22 de metri lateral dreapta. Mingea s-a dus la vinclu, pe colţul scurt al porţii apărate de Bălgrădean.

1otuși, cu un om în minus, FCSB a egalat în prelungirile primei părți. Ioan Filip l-a luat în braţe pe Planici în careu, la un corner al FCSB, iar Feşnic a dictat lovitură de la 11 metri. Tănase a marcat din penalti, în minutul 45+9.

Repriza a doua a fost a lui Dinamo, împinsă de un public euforic. În minutul 62, Valentin Lazăr a trimis în poartă din şapte metri, centrarea pe jos a lui Sorescu.

Dinamo a fost o echipă flexibilă, a jucat perpendicular pe poarta lui Bălgrădean, iar printre remarcați se numără Fabrini, Sin, dar și portarul Piscitelli. Dezamăgirile ar putea fi Man, Coman și Gnohere.

Autor: Maria Sorescu / 01 Iul. 2020

Începe reconstrucția la FCSB? Briceag a semnat cu vicecampioana, Adi Popa a plecat

FCSB are șanse minime la titlul de campioană, astfel că se pregătește pentru sezonul viitor.

Autor: Andrei Szabo / 01 Iul. 2020

Liga 1: Dinamo a renunțat la mijlocaul Ioan Filip

Clubul agrease inițial cu acesta să-i prelungească acordul cu încă o lună.

Autor: Andrei Szabo / 28 Iun. 2020

Craiova relansează lupta la titlu după ce a învins CFR Cluj în Gruia

Titlul în Liga 1 încă se joacă, deși liderul CFR Cluj scăpase în câștigătoare și în acest an.

CSM București și SCM Râmnicu Vâlcea și-au aflat adversarele din grupele Ligii Campionilor

Viena a fost gazda tragerii la sorți pentru grupele Ligii Campionilor la handbal feminin.