U BT Cluj a câştigat Cupa României la baschet masculin

Suporterii baschetului clujean sunt în sărbătoare. Echipa masculină U Banca Transilvania a câştigat Cupa României, după ce a învins în finala competiţiei campioana en-titre, CSM Oradea la Turneul Final Four.

U BT Cluj s-a impus cu scorul de 68-61 (34-29) şi a cucerit astfel trofeul pentru a patra oară, după ediţiile din 2016, 2017, 2018.

CSM Oradea a jucat a cincea finală de Cupa României, însă fără a reuşit să cucerească trofeul nici de această dată.

În semifinalele Turneului Final Four, găzduit de Sala Sporturilor ”Horia Demian” din Cluj-Napoca, CSM Oradea a trecut de Dinamo Bucureşti, cu 76-72, iar U BT s-a impus în faţa celor de la SCM Timişoara, cu 88-71.

Autor: Maria Sorescu / 07 Feb. 2020

Echipele pentru All Star Game-ul NBA

All Star Game-ul NBA va avea loc în data de 16 februarie, la Chicago.

Autor: Andrei Szabo / 05 Feb. 2020

U BT Cluj, singura echipă românească de baschet rămasă în cupele europene

Echipa de baschet masculin U Banca Transilvania Cluj s-a calificat în sferturile de finală ale FIBA Europe Cup.

Autor: Andrei Szabo / 26 Ian. 2020

Doliu în sportul internațional: Kobe Bryant a murit într-un accident de elicopter

Fostul baschetbalist Kobe Bryant a încetat din viaţă, după ce elicopterul în care se afla s-a prăbuşit în Calabasas, Los Angeles.

Autor: Maria Sorescu / 17 Feb. 2020

Valentin Gheorghe, gura de oxigen a Astrei

În mod surprinzător, nici Alibec și nici Budescu nu sunt oamenii care conduc în clasamentul marcatorilor la Astra Giurgiu.