Mihai Tentea şi Ciprian Daroczi, campioni mondiali la bob 2 persoane U23

Bobul românesc a obținut o performanță remarcabilă în acest week-end. Pilotul Mihai Tentea şi copilotul Ciprian Daroczi, antrenaţi de către Daniel Păcioianu, au obţinut medalia de aur şi titlul de campioni mondiali U23 la Wintenberg (Germania).

Sportivii români au realizat două manşe de concurs fără greşeală (2:52.08) şi au surclasat echipajul Germaniei (locul 2 - 1:52.53) si pe cel al Chinei (locul 3 - 1:52.67).

Mihai Tentea şi Ciprian Darocsi au un sezon de excepţie, iar printre titlurile obţinute se numără şi cel adjudecat în urmă cu 9 zile la Igls (Austria), atunci cand ei au câştigat Cupa Europei în clasamentul general, fiind pentru prima dată când un echipaj românesc a reuşit această performanţă, informează Federaţia de Bob şi Sanie.

Autor: Maria Sorescu / 14 Feb. 2020

Medalie de argint pentru echipajul feminin de bob, la Campionatul European

Romania se poate mandri cu o generatie foarte buna in sporturile bob si sanie.

Autor: Maria Sorescu / 26 Ian. 2020

Alena Kostornaia, campioană europeană la patinaj artistic

Orașul austriac Graz a găzduit Campionatele Europene de patinaj artistic.

Autor: Andrei Szabo / 20 Ian. 2020

Andrei Nica, aur la Jocurile Olimpice de iarnă pentru tineret de la Lausanne

România și-a îmbogățit zestrea de medalii la Jocurile Olimpice pentru Tineret de la Lausanne grație lui Andrei Nica.

Autor: Maria Sorescu / 17 Feb. 2020

Valentin Gheorghe, gura de oxigen a Astrei

În mod surprinzător, nici Alibec și nici Budescu nu sunt oamenii care conduc în clasamentul marcatorilor la Astra Giurgiu.