Liga Campionilor: CSM București, victorioasă in extremis cu Vipers. Râmnicu Vâlcea, surclasată de Gyor

CSM București și SCM Râmnicu Vâlcea au jucat din nou în grupele principale ale Ligii Campionilor. În timp ce „tigroaicele” au avut un adversar redutabl, dar accesibil, oltencele nu au avut nicio șansă în fața deținătoarei trofeului.

Echipa de handbal feminin CSM Bucureşti a învins formaţia norvegiană Vipers, scor 25-23 (11-12), în deplasare, în cea de-a treia partidă din grupa principală I a Ligii Campionilor. Cristina Neagu a impresionat, reușind 14 goluri. Ea a şi fost aleasă MVP-ul partidei.

În urma rezultatului, CSM Bucureşti adună 7 puncte, iar Vipers rămâne cu 5 puncte .

Campioana en-titre a României SCM Râmnicu Vâlcea a fost învinsă pe teren propriu de deţinătoarea Ligii Campionilor, Gyor ETO, scor 29-20 (10-6), în al treilea meci din grupa principală II a Ligii Campionilor.

Principalele marcatoare ale partidei au fost Elghaoui 7 goluri, pentru SCM Râmnicu Vâlcea, respectiv Kristiansen 9, pentru Gyor.

În urma rezultatului, SCM Râmnicu Vâlcea rămâne cu 4 puncte (locul 4), iar Gyor îşi consolidează poziţia de lider, cu 13 puncte.

Autor: Andrei Szabo / 15 Feb. 2020

CSM Bucuresti s-a calificat in sferturile Cupei Challenge la handbal masculin

Echipa de handbal masculin CSM Bucureşti a reusit un rezultat notabil in cupele europene.

Surpriza in Liga Florilor. SCM Ramnicu Valcea, invinsa de Magura Cisnadie

SCM Râmnicu Vâlcea a ratat sansa de a se desprinde in campionat.

Autor: Maria Sorescu / 11 Feb. 2020

S-au tras la sorți sferturile Cupei EHF la handbal feminin. Bistrița va înfrunta Ikast

Echipa de handbal feminin Gloria Bistriţa nu a avut prea mult noroc la tragerea la sorți a sferturilor Cupei EHF.

Autor: Maria Sorescu / 17 Feb. 2020

Valentin Gheorghe, gura de oxigen a Astrei

În mod surprinzător, nici Alibec și nici Budescu nu sunt oamenii care conduc în clasamentul marcatorilor la Astra Giurgiu.