Gheorghe Hagi, 55 de ani! Ianis Hagi, primul gol pentru Rangers

Gheorghe Hagi, probabil cel mai bun fotbalist român din toate timpurile, a împlinit 55 de ani, iar presa națională a făcut din nou o trecere în revistă a performanțelor sale.

De-a lungul anilor, „Hagi a făcut fericiți milioane de fani grație prestațiilor de la naționala României, dar și de la echipele de club. Meciurile memorabile reușite de naționala condusă de Hagi la Mondialul din 1994, cel din 1998 sau în tricoul Stelei, al lui Real, al Barcelonei și al lui Galatasaray l-au făcut extrem de apreciat.

Într-o asemenea zi, Gheorghe Hagi a avut parte de un cadou indit. Fiul său, Ianis Hagi, a înscris un gol în meciul câştigat de echipa sa Glasgow Rangers cu scorul de 2-1 în faţa formaţiei Hibernian, în campionatul Scoției.

Ianis Hagi a marcat primul său gol pentru Rangers chiar în ziua în care tatăl său, Gheorghe Hagi, a împlinit 55 de ani.

Fotbalistul român a înscris în minutul 84 şi a jucat până în minutul 88. Celălalt gol al învingătorilor a fost marcat de Edmundson ‘45+2. Rangers a revenit de la 0-1, Hibernian deschizând scorul în minutul 35, prin Hanlon.

Autor: Nicolae Comănescu / 25 Mar. 2024

Special / Narcotraficanții și fotbalul. Di Maria și Messi, amenințați de flagelul care a îndoliat Columbia și care acaparează Argentina

În lumea fotbalului sud-american, Columbia și Argentina au fost mereu considerate două puteri.

Autor: Nicolae Comănescu / 24 Mar. 2024

Analiză / De Zerbi, principiile unui antrenor cu strategie ofensivă

În peisajul atât de dinamic al fotbalului modern, puțini antrenori au avut un impact atât de profund ca Roberto De Zerbi.

Autor: Nicolae Comănescu / 16 Mar. 2024

Lazio, un butoi cu pulbere: Immobile, atacat de fani; clubul s-a solidarizat cu el, dar Lotito îl critică

Demisia antrenorului Maurizio Sarri a fost doar aperitivul la Lazio.

Autor: Nicolae Comănescu / 23 Mar. 2024