Andrei Nica, aur la Jocurile Olimpice de iarnă pentru tineret de la Lausanne

România și-a îmbogățit zestrea de medalii la Jocurile Olimpice pentru Tineret de la Lausanne grație lui Andrei Nica.

Acesta a cucerit medalia de aur la monobob, fiind a doua medalie de acest fel, la același sport, după Georgeta Popescu în concursul feminin.

Nica a obţinut acelaşi timp general, 2:24.80, cu sportivul german Alexander Czudaj, ambii fiind recompensaţi cu medalia de aur. Pe locul al treilea s-a clasat Quentin Sanzo din Liechtenstein (2:25.18).

Proba feminină de monobob va figura în programul viitoarei ediţii a Jocurilor Olimpice de iarnă, de la Beijing, din 2022, nu însă şi cea masculină.

Tinerii sportivi români au mai cucerit la Lausanne o medalie de bronz, prin Ramona Ionel, care a terminat pe locul 3 la patinaj viteză, echipe mixte.

Autor: Maria Sorescu / 24 Mai 2020

Schioarea Anna Fenninger și-a anunțat retragerea

Lumea schiului se desparte de una dintre cele mai bune sportive ale ultimului deceniu.

Autor: Maria Sorescu / 12 Mai 2020

Monobobul feminin va debuta la Jocurile Olimpice de iarnă din 2022

Jocurile Olimpice de iarnă vor avea o nouă probă în program. Este vorba de monobobul feminin, care va fi introdus din 2022.

Autor: Maria Sorescu / 09 Mai 2020

Grigori Rodcenkov va publica o carte despre dopajul în Rusia

Grigori Rodcenkov, fostul director al laboratorului antidoping din Moscova, contnuă seria dezvăluirilor spectaculoase despre dopajul în Rusia.

Autor: Maria Sorescu / 01 Iul. 2020

Începe reconstrucția la FCSB? Briceag a semnat cu vicecampioana, Adi Popa a plecat

FCSB are șanse minime la titlul de campioană, astfel că se pregătește pentru sezonul viitor.

Autor: Andrei Szabo / 01 Iul. 2020

CSM București și SCM Râmnicu Vâlcea și-au aflat adversarele din grupele Ligii Campionilor

Viena a fost gazda tragerii la sorți pentru grupele Ligii Campionilor la handbal feminin.

Liga 1: Dinamo a renunțat la mijlocaul Ioan Filip

Clubul agrease inițial cu acesta să-i prelungească acordul cu încă o lună.