Andrei Nica, aur la Jocurile Olimpice de iarnă pentru tineret de la Lausanne

România și-a îmbogățit zestrea de medalii la Jocurile Olimpice pentru Tineret de la Lausanne grație lui Andrei Nica.

Acesta a cucerit medalia de aur la monobob, fiind a doua medalie de acest fel, la același sport, după Georgeta Popescu în concursul feminin.

Nica a obţinut acelaşi timp general, 2:24.80, cu sportivul german Alexander Czudaj, ambii fiind recompensaţi cu medalia de aur. Pe locul al treilea s-a clasat Quentin Sanzo din Liechtenstein (2:25.18).

Proba feminină de monobob va figura în programul viitoarei ediţii a Jocurilor Olimpice de iarnă, de la Beijing, din 2022, nu însă şi cea masculină.

Tinerii sportivi români au mai cucerit la Lausanne o medalie de bronz, prin Ramona Ionel, care a terminat pe locul 3 la patinaj viteză, echipe mixte.

Autor: Nicolae Comănescu / 06 Dec. 2023

VIDEO / Cine este Ilia Malinin, patinatorul care a reuşit 6 sărituri cvadruple într-o reprezentație la Beijing

Americanul Ilia Malinin s-a remarcat la Grand Prix-ului de la Beijing

Autor: Guy Gama / 09 Oct. 2023

VIDEO / Petr Cech s-a reconvertit profesional și e la fel de priceput și la hochei pe gheață

Fostul portar de fotbal Petr Cech s-a orientat către un alt sport unde își etalează calitățile.

Autor: Nicolae Comănescu / 01 Iun. 2023

VIDEO / Marius Gliga, noul coordonator al secției de hochei pe gheață la Corona Brașov

Marius Gliga este considerat unul dintre cei mai mari hocheiști români ai tuturor timpurilor.