Sorana Cîrstea a debutat cu victorie la Australian Open

Sorana Cîrstea a fost cea care a deschis seria meciurilor pentru jucătoarele din România pe tabloul principal de la Australian Open.

Sportiva din Târgoviște, aflată pe locul 74 WTA, a învins-o cu scorul de 6-2, 7-6 (5), pe Barbora Strycova din Cehia, locul 34 WTA şi cap de serie numărul 32, calificându-se în turul al doilea al Australian Open.

Meciul a durat o oră şi 43 de minute. Prin acest succes, Cîrstea şi-a asigurat un premiu de 88.100 de dolari americani şi 70 de puncte WTA.

Adversara sportivei noastre în turul secund va fi americanca de 15 ani Cori Gauff, locul 67 WTA, care va evolua, în premieră, cu Sorana Cîrstea.

Gauff a învins-o, luni, în primul tur, cu scorul de 7-6 (5), 6-3, pe compatrioata ei Venus Williams, locul 5 WTA. Partida a durat o oră şi 37 de minute.

Autor: Maria Sorescu / 13 Iun. 2021

Djokovic, imbatabil. Sârbul a triumfat la Roland Garros, după o revenire spectaculoasă

După ce l-a învins pe Rafael Nadal în semifinale, Novak Djokovic a câștigat și finala.

Autor: Andrei Szabo / 13 Iun. 2021

Cilic Reloaded. Croatul a câștigat turneul de la Stuttgart

Turneul de 250 de puncte de la Stuttgart a fost câștigat de veteranul Marin Cilic.

Autor: Maria Sorescu / 12 Iun. 2021

Barbora Krejcikova, regina surprinzătoare de la Roland Garros

Finala feminină de la Roland Garros a fost o afacere a două jucătoare din afara Top 30.

Autor: Andrei Szabo / 14 Iun. 2021