Portugalia continuă să uimească la Europeanul de handbal masculin. Slovenia răpune Islanda

Continuă surprizele la Campionatul European de handbal masculin. Portugalia, cea care a debutat cu un succes răsunător în fața Franței și a ajuns în grupele principale, a învins și una dintre țările-gazdă, Suedia.

Lusitanii s-au impus fără emoţii în faţa nordicilor. Portugalia a dominat meciul, iar la pauză avea deja trei goluri avantaj. Repriza a doua a fost un adevărat galop de sănătate al lusitanilor, care s-au impus în final la 10 goluri diferenţă, 35 - 25.

O ată surpriză a fost victoria Sloveniei în faţa Islandei. Islanda era cotată cu prima șansă și a condus jumătate din meci, dar Slovenia a revenit în partea a doua şi s-a distanţat chiar la şase goluri. Rezultatul final a fost 30-27. Slovenia are punctaj maxim în grupa 2.

Norvegia a fost singura care și-a confirmat statutul de favorită în fața Ungariei. Soarta meciului a fost decisă încă din prima repriză, când nordicii au avut chiar şi zece goluri avantaj. Ungaria s-a mai redresat în partea secundă şi s-a apropiat la patru goluri. A fost însă prea târiu, pentru că Norvegia s-a impus în final cu 36-29.

Autor: Nicolae Comănescu / 24 Oct. 2023