Naționala de polo a României, învinsă de Serbia, la Campionatul European

Naţionala de polo a României nu a putut face mai nimic în fața puternicei echipe a Serbiei, într-un meci din grupa B a campionatului European.

Tricolorii au fost învinși cu 15-7 de campioana olimpică, iar acesta este al doilea eșec la turneul final, după ce au pierdut în urmă cu două zile şi prima confruntare din grupă, scor 8-9 cu Olanda.

Scorul pe reprize a fost 5-3, 1-1, 5-1, 4-2 în favoarea Serbiei. Pentru România au marcat Cosmin Radu 2 goluri, Nicolae Oanţă 2, Mihnea Gheorghe, Andrei Prioteasa şi Vlad Georgescu.

Pentru Serbia au înscris: Dusan Mandic (4), Nikola Dedovic (2), Filip Filipovic (2), Milan Aleksic (2), Sava Randjelovic (1), Milos Cuk (1), Nikola Jaksic (1), Andrija Prlainovic (1), Stefan Mitrovic (1).

Tricolori vor întâlni în ultimul meci din grupa B echipa Rusiei, sâmbătă, de la ora 12.30.

Câştigătoarele grupelor vor accede direct în sferturile de finală ale Campionatului European, iar echipele clasate pe locurile 2-3 vor juca încrucişat pentru calificarea în aceeaşi fază.

Autor: Maria Sorescu / 08 Iul. 2021

VIDEO / David Popovici, noua senzație a înotului mondial

Numele lui David Popovici este pe buzele tuturor specialiștilor în natație.

Autor: Andrei Szabo / 17 Dec. 2020

Rusia a fost exclusă de la Jocurile Olimpice de la Tokyo și de la Cupa Mondială de fotbal

Dopajul este încă o problemă nerezolvată pentru Rusia.

Autor: Andrei Szabo / 17 Aug. 2020

FOTOGALERIE / Turda va avea o sală polivalentă nouă

Compania Naţională de Investiţii va finanța construcția unei săli de sport poliivalente la Turda.

Autor: Andrei Szabo / 30 Iul. 2021

Seara mediocră pentru fotbalul românesc. FCSB, Craiova și Sepsi, eliminate din Conference League

Fotbalul românesc a avut o seară de coșmar în nou-înființata competiție europeană Conference League.

Autor: Maria Sorescu / 29 Iul. 2021

San Marino, ţara cel mai puțin populată care obține o medalie olimpică

Jocurile Olimpice de la Tokyo au adus în prim-plan numeroase premiere.

Sunisa Lee, campioană olimpică la gimnastică individual-compus

În absența lui Simon Biles, campioana olimpică en titre, bătălia pentru aur în finala de individual compus a fost strânsă și deschisă.