Deces în Raliul Dakar: motociclistul Paulo Goncalves

Paulo Goncalves a decedat duminică în timpul etapei a șaptea a Raliului Dakar, în Arabia Saudită. Motociclistul portughez de 40 de ani a fost victima unei căzături.

Goncalves era un nume consacrat al evenimentului. El a debutat în 2006 în Raliul Dakar și a încheiat pe locul secund ediţia din 2015 şi disputa al treisprezecelea său Dakar.

Pilotul era inconştient şi în stop cardiorespirator la sosirea echipei medicale trimise la faţa locului. După o încercare de reanimare, Goncalves a fost transportat cu elicopterul la spital, unde a fost constatat decesul său, au indicat organizatorii într-un comunicat.

Autor: Andrei Szabo / 26 Ian. 2020

Thierry Neuville a câștigat Raliul Monte Carlo

Pilotul belgian Thierry Neuville a câştigat pe teren propriu la Monaco.

Autor: Andrei Szabo / 17 Ian. 2020

Raliul Dakar: Carlos Sainz, campion la clasa auto, Ricky Brabec, la moto. Gyenes s-a clasat pe 29

Raliul Dakar a ajuns la final. Dunele saudite l-au consacrat pe spaniolul Carlos Sainz.

Autor: Andrei Szabo / 07 Ian. 2020

Verstappen și-a prelungit contractul cu Red Bull

Pilotul olandez Max Verstappen va continua alături de echipa Red Bull.

Autor: Andrei Szabo / 27 Ian. 2020

Didier Dinart, demis de la cârma naționalei Franței

Antrenorul echipei de handbal masculin a Franței, Didier Dinart, a fost demis, după cum anunță presa din Hexagon.

Doliu în sportul internațional: Kobe Bryant a murit într-un accident de elicopter

Fostul baschetbalist Kobe Bryant a încetat din viaţă, după ce elicopterul în care se afla s-a prăbuşit în Calabasas, Los Angeles.

Ungaria, campioana Europei la polo în apă

După 21 de ani, naţionala de polo a Ungariei a câştigat medalia de aur la Campionatul European.