Serena is back ! Americanca a triumfat la Auckland

Toată lumea se întreba dacă Serena Williams va pierde a șasea finală la rând. Emoțiile au fost spulberate după numai 30 de minute la Auckland, când părea clar că americanca nu va avea probleme în finală.

Sportiva de 38 de ani a câştigat primul ei trofeu după ce a născut o fetiţă, în septembrie 2017. Serena Williams a trecut în finală de compatrioata ei Jessica Pegulla, locul 82 WTA, cu scorul de 6-3, 6-4.

Serena Williams câştigase ultima dată un trofeu în ianuarie 2017, la Australian Open. De atunci, ea a jucat cinci finale, la Wimbledon de două ori, la US Open de două ori şi la Toronto, toate pierdute. Acesta este al 73-lea trofeu individual pentru Serena Williams.

În paralel cu turneul de la Auckland s-a disputat turneul de la Brisbane, câștigat de jucătoarea cehă Karolina Pliskova, locul 2 WTA.

Ea a învins-o, în finală, cu scorul de 6-4, 4-6, 7-5, pe americanca Madison Keys, locul 13 WTA. Cehoiaca de 27 de ani a obținuat al 16-lea trofeu individual din carieră.

Autor: Maria Sorescu / 13 Iun. 2021

Djokovic, imbatabil. Sârbul a triumfat la Roland Garros, după o revenire spectaculoasă

După ce l-a învins pe Rafael Nadal în semifinale, Novak Djokovic a câștigat și finala.

Autor: Andrei Szabo / 13 Iun. 2021

Cilic Reloaded. Croatul a câștigat turneul de la Stuttgart

Turneul de 250 de puncte de la Stuttgart a fost câștigat de veteranul Marin Cilic.

Autor: Maria Sorescu / 12 Iun. 2021

Barbora Krejcikova, regina surprinzătoare de la Roland Garros

Finala feminină de la Roland Garros a fost o afacere a două jucătoare din afara Top 30.

Autor: Andrei Szabo / 14 Iun. 2021