Serie A: Inter, blocată de Atalanta, Lazio se apropie după victoria cu Napoli

Atalanta a demonstrat încă o dată că nu întâmplător este aproape de podium în Serie A. Echipa din Bergamo a frânat elanul lui Inter și a obținut un rezultat de egalitate la Milano. Ba chiar, putea să câștige, dar a ratat un penalty în minutul 87.

Inter-Atalanta s-a terminat 1-1. Lautaro Martinez a deschis repede scorul pentru echipa lui Antonio Conte, dar Atalanta a echilibrat jocul și a egalat în partea secundă, prin Gosens (min. 75). Muriel  a irosit un penalty pentru bergamasci cu trei minute înainte de final.

De acest egal profită Lazio, care a învins-o pe Napoli, cu 1-0. Cu Ștefan Radu integralist, romanii au marcat prin Immobile, în minutul 82. Lazio a bifat a 10-a victorie consecutivă și a acumulat 42 de puncte, cu 4 mai puține decât Inter.

Într-un alt meci al etapei a 19-a, AC Milan a câștigat pe terenul lui Cagliari, cu 2-0. Zlatan Ibrahimovici a marcat primul său gol de la revenirea în Italia.

Autor: Maria Sorescu / 08 Iul. 2020