38. Bundesliga ca istorie (2000-2001): Campioană pentru patru minute.

Autor: Georg Lorenz

Puține ediții au fost atât de dramatice ca aceasta. Schalke acasă contra Unterhaching avea neapărată nevoie de victorie, sperând în același timp că Bayern în deplasare la Hamburg va pierde. Sigur un calcul simplu, dar cu patru participanți.

Un meci pe muchie de cuțit la Gelsenkirchen mai ales că echipa vizitatoare era amenințată cu retrogradarea. Ea a luptat enorm, a condus cu 2-0 și 3-2 dar până la urma a pierdut cu 3-5, ceea ce pentru Schalke putea însemna titlul. Patru minute a fost așa, pentru că la Hamburg gazdele conduceau cu 1-0. În minutele de prelungire a urmat o lovitură liberă pentru Bayern, timp în care la Gelsenkirchen se sărbătorea deja, dar Patrik Andersson (foto) a găsit o breșă în zid, balonul șutat extrem de puternic poposind în poartă. Agonie la Schalke (foto), extaz la München. Autorul golului a făcut parte din echipa sezonului alături de Mpenza, Barbarez, Lottner, Sand, Stevic, Pizarro și alți noi veniți, un 11 cu o componentă cu adevărat surprinzătoare.

Sume mari pe piața transferurilor, Rosicky de la Sparta Praga a ajuns la Dortmund pentru 14,5 milioane euro, Lucio de la Porto Alegre la Leverkusen pentru 8,5 milioane, iar Willy Sagnol de la Monaco la Bayern pentru 7,7 milioane euro. Egalitate perfectă în clasamentul golgheterilor, Barbarez (HSV) și Sand (Schalke), ambii cu câte 22 de goluri. Două momente notabile în rândurile antrenorilor, Otto Rehhagel (Kaiserslautern) și Berti Vogst (Leverkusen) demisionează de la echipele lor în urma unor insuccese. Din nou este amintit numele portarului Jörg Butt de la HSV, care a înscris cel de 17-lea penalti din cariera sa.

Un scandal a dominat toamna anului 2000. Provocat se pare în glumă de Uli Hoeness, Christoph Daum, antrenor la Leverkusen, s-a supus unei probe anti droguri cu o șuviță de păr reieșind neașteptat un consum de cocaină care i-a atras concedierea, îndulcită, totuși, cu suma de 1 milion euro.

Din nou Bayern campioană, urmată la un punct de Schalke și la cinci de Dortmund. În continuare: Leverkusen, Hertha, Freiburg, Bremen, Kaiserslautern, Wolfsburg, Köln, 1860 München, Rostock, Hamburg, Cottbus, Stuttgart și retrogradatele Unterhaching, Frankfurt și Bochum.

Urmează: Bundesliga ca istorie (2001-2002)

Autor: Mihai Constantin / 24 Apr. 2024

Unirea Slobozia, promovare istorică în Superligă

A fost o seară plină de emoții și determinare la Mioveni, unde echipa Unirea Slobozia a făcut pasul spre culmile fotbalului românesc.

Autor: Nicolae Comănescu, Guy Martial Aka / 22 Apr. 2024

Analiză / Explicațiile succesului lui Inter sub comanda lui Simone Inzaghi

Primul titlu de campion și a doua stea îl fac pe Simone Inzaghi să intre în istoria lui Inter Milano.

Autor: Nicolae Comănescu / 23 Apr. 2024

CSM Constanța, noua forță a baschetului feminin românesc

Baschetul feminin din România a avut de-a lungul timpului câteva echipe care au dominat pentru ani buni competiția internă.