Seară perfectă pentru Arcada Galați și CSM Lugoj în cupele europene, nu și pentru CSM Târgoviște

Voleiul românesc a avut o zi plină în plan internațional. Campioana României la volei masculin, Arcada Galaţi, s-a calificat, pe teren propriu, în optimile de finală ale Cupei CEV.

Echipa noastră a învins formaţia finlandeză Savo Volley Kuopio, cu scorul de 3-0, şi în manşa retur din faza 16-ilor competiţiei. Scorul pe seturi a fost 25-20, 25-15, 25-18, după doar 67 minute de joc.

În manşa tur, campioana României a câştigat cu 3-0, astfel că dubla victorie îi aduce calificarea în faza optimilor de finală ale Cupei CEV. Adversară în optimi va fi învingătoarea din dubla Dukla Liberec – Galatasaray.

La feminin, echipa de volei CSM Lugoj s-a calificat în deplasare în optimile de finală ale Challenge Cup, deşi a fost învinsă de formaţia cehă Dukla Liberec, scor 3-2, în manşa retur din faza 16-ilor competiţiei.

Scorul pe seturi a fost 26-28, 25-19, 25-22, 17-25, 15-12, după 127 minute de joc. În tur, CSM Lugoj s-a impus cu scorul de 3-0, iar la adăpostul acestui rezultat, cumulat cu cel din retur, obţine calificarea mai departe.

În optimile de finală, CSM Lugoj se va confrunta cu echipa turcă Thy Istanbul, cu manşa tur programată în deplasare.

Nu la fel de prolifică a fost CSM Târgovişte, care a ratat în deplasare calificarea în optimile Cupei CEV, după ce a fost învinsă de formaţia ungară Fatum Nyiregyhaza, scor 3-2, în manşa retur din 16-ile Cupei CEV la volei feminin.

Scorul pe seturi a fost 14-25, 25-18, 25-14, 18-25, 16-14, după 110 minute de joc. În tur, Fatum Nyiregyhaza a câştigat cu scorul de 3-2, astfel că are dublu avantaj şi se califică în optimile de finală ale Cupei CEV.

Autor: Nicolae Comănescu / 09 Oct. 2023

Cartea "Forţa femeilor în sport", un volum care poate inspira tinerele generații

Muzeul Sportului din Capitală a găzduit lansarea volumului "Forţa femeilor în sport".

Autor: Nicolae Comănescu / 14 Iul. 2023