Marta Bassino, primul succes la Cupa Mondială de schi

Slalomul uriaş feminin de la Killington (Statele Unite) a oferit o surpriză de proporții. Italianca Marta Bassino a obţinut prima sa victorie în Cupa Mondială de schi alpin.

Marea favorită, americanca Mikaela Shiffrin, s-a clasat doar pe poziţia a treia. Bassino (23 ani) a fost înregistrată cu timpul de 1 min 38 sec 19 miimi la finalul celor două manşe ale probei, devansând-o pe cu 0,26 sec pe compatrioata sa Federica Brignone şi cu 0,29 sec pe Mikaela Shiffrin, aflată la cel de-al 85-lea podium din cariera sa.

După primele trei probe ale sezonului 2019-2020, Mikaela Shiffrin este liderul clasamentului general al Cupei Mondiale, cu 240 puncte, urmată de elveţianca Wendy Holdener (128 puncte) şi de italianca Federica Brignone (125 puncte).

Autor: Maria Sorescu / 24 Mai 2020

Schioarea Anna Fenninger și-a anunțat retragerea

Lumea schiului se desparte de una dintre cele mai bune sportive ale ultimului deceniu.

Autor: Andrei Szabo / 07 Ian. 2020

VIDEO / România va fi reprezentată de 35 de sportivi la Jocurile Olimpice de Iarnă pentru Tineret. Obiectiv: o medalie

Reprezentanții Comitetului Olimpic şi Sportiv Român (COSR) au încurajat echipa care se va deplasa la Lausanne.

Autor: Maria Sorescu / 05 Sept. 2019

Marcel Hirscher se retrage din activitatea sportivă

Hirscher a câştigat 67 de curse de Cupă mondială.

Autor: Andrei Szabo / 04 Aug. 2020

UTA face primele achiziții pentru Liga 1: Ioan Hora și Neluț Roșu

UTA a promovat în Liga 1 și deja a anunțat primele achiziții în perspectiva noului sezon.

Autor: Maria Sorescu / 04 Aug. 2020

Când încep noile ediții de campionat în Franța, Germania, Anglia, Spania și Italia

Campionatele importante ale Europei vor începe mai târziu decât era programat.

Autor: Andrei Szabo / 03 Aug. 2020

CFR Cluj, din nou campioana României, după ce a învins-o pe Craiova

Craiova a jucat promițător în play-off-ul campionatului, dar a capitualt în cel mai important meci al sezonului.