Ugandezul Joshua Cheptegei stabilește un record mondial la 10 km

Alergătorul ugandez Joshua Cheptegei demonstrează că este un urmaș de seamă al lui Mo Farah, iar confruntarea cu acesta de la Jocurile Olimpice de la Tokyo se anunță de mare interes.

Atletul din Africa de Est a stabilit la Valencia un nou record mondial pe distanţa de 10 km, cu timpul de 26 minute şi 38 secunde.

Sportivul de 23 ani a îmbunătăţit cu şase secunde recordul stabilit în 2010 de kenyanul Leonard Patrick Komon (26 min 44 sec).

Joshua Cheptegei a profitat de condiţiile meteo ideale de la Valencia, dar şi de ajutorul a trei "iepuri", graţie cărora a reuşit să menţină un ritm ridicat de alergare până la final.

Joshua Cheptegei este medaliatul cu aur la 10.000 m la Campionatele Mondiale de atletism de la Doha (Qatar), în luna octombrie.

Autor: Andrei Szabo / 17 Feb. 2020

Maratonul de la Tokyo va fi interzis amatorilor

Amenințarea coronavirusului perturbă și activitățile sportive.

Autor: Andrei Szabo / 06 Feb. 2020

Încă o victorie a psihicului. Tibi Ușeriu a terminat al doilea ultramaratonul Yukon Arctic

Tibi Uşeriu s-a întor la Yukon Arctic Ultra, cursa de 483 km, la care abandonase anul trecut.

Autor: Andrei Szabo / 29 Ian. 2020

Mondialele de atletism în sală, anulate din cauza coronavirusului

Campionatele Mondiale de atletism în sală nu se vor mai disputa în acest an, deoarece locația evenimentului pune probleme.

Autor: Maria Sorescu / 24 Feb. 2020

Dugandzic, eroul lui FC Botoșani, un vârf prea bun pentru Liga 1

FC Botoșani a terminat pe locul al treilea în sezonul regulat, iar în acest an a impresionat în ofensivă, asta și datorită atacantului Marko Dugandzic.

Autor: Andrei Szabo / 24 Feb. 2020

Liga 2: UTA, un exemplu de pragmatism și organizare

UTA demonstrează că nu a slăbit după cele două luni și jumătate de pauză.

Autor: Maria Sorescu / 23 Feb. 2020

Liga 1: Gaz Metan și Astra merg în play-off, Viitorul va juca în play-out

Lupta pentru play-off-ul Ligii 1 a fost tranșată. Gaz Metan Mediaş şi Astra Giurgiu şi-au asigurat prezenţa între primele șase în urma ultimei etape din sezonul regulat.