Messi impresionează din nou în campionat. Barcelona și Real Madrid, victorii clare

Etapa a 13-a din campionatul Spaniei a fost una fără probleme pentru FC Barcelona și Real Madrid. Catalanii au beneficiat din nou din plin de geniul lui Lionel Messi.

Gruparea blaugrana a învins-o cu scorul de 4-1 (2-1) pe Celta Vigo, într-un meci în care Messi a marcat de trei ori. Primul gol a venit în minutul 23, din penalty, şi celelate două, în minutele '45+1 şi 48, din lovituri libere. Busquets a marcat şi el, în minutul 85, în timp ce pentru oaspeţi a înscris Olaza, în minutul 42.

Într-un alt meci al etapei, Real Madrid a învins, în depalsare, pe Eibar, cu scorul de 4-0 (3-0). Benzema a marcat de două ori, în mintele 17 şi 29, ultimul din penalty, Sergio Ramos a înscris şi el din penalti, în minutul 20, iar uruguayanul Federico Valverde, 21 de ani, a stabilit scorul final, cu primul lui gol în LaLiga.

În clasament, FC Barcelona şi Real Madrid sunt la egalitate de puncte, 25, în fruntea La Liga, despărţite de golaveraj. Real Sociedad este pe locul al treilea, cu 23 de puncte şi un meci în plus.

Autor: Andrei Szabo / 11 Dec. 2019

Schimbare de antrenor la Napoli. Gattuso îl înlocuiește pe Ancelotti

Carlo Ancelotti a calificat-o pe Napoli în primăvara UEFA Champions League.

Autor: Georg Lorenz / 11 Dec. 2019

35. Bundesliga ca istorie (1997-1998): Nou-promovata câștigă titlul !

Deznodământul probabil o senzație pentru toată istoria campionatului: Kaiserslautern (foto), noua promovată, condusă de antrenorul Otto Rehhagel (foto) câștigă titlul.

Autor: Andrei Szabo / 10 Dec. 2019