Noua Zeelandă, răpusă de Anglia, la Cupa Mondială de rugby

Reprezentativa Angliei s-a calificat în finala Cupei Mondiale de rugby după un succes spectaculos în fața selecţionatei Noii Zeelande, deţinătoarea trofeului, scor 19-7.

Englezii au început în forță, iar Manu Tuilagi a culcat balonul în terenul de țintă la neo-zeelandezilor încă din minutul 2. Owen Farrell a transformat și a dus scorul la 7-0.

All Blacks au evoluat crispați în fața presiunii adverse. În prelungirile primei reprize, George Ford a mai pus trei puncte pe tabelă dintr-o lovitură de pedeapsă, ducând scorul de 10-0.

Lucrurile nu s-au schimbat prea mult în repriza secundă și același George Ford a mai fructificat o lovitură de pedeapsă, ceea ce făcea tabela să arate 13-0. Abia în minutul 58, Ardie Savea a reușit un eseu pentru neo-zeelandezi, iar Mo'unga a transformat și a dus scorul la 13-7.

Anglia a demonstrat că nu se teme, a jucat pragmatic, iar Ford a mai transformat două lovituri de penalitate. S-a terminat 19-7 pentru europeni, care vor juca finala la 2 noiembrie, la Yokohama.

Noua Zeelandă a câştigat trofeul în 1987, 2011 şi 2015. Africa de Sud s-a impus în 1995 şi 2007, iar Anglia în 2003.

Autor: Andrei Szabo / 14 Iun. 2020

VIDEO / Peste 40 000 de spectatori au asistat la un meci de rugby în Noua Zeelandă

Noua Zeelandă a anunțat că a eradicat noul tip de coronavirus, astfel că a eliminat orice restricție.

Autor: Maria Sorescu / 04 Iun. 2020