Noua Zeelandă, răpusă de Anglia, la Cupa Mondială de rugby

Reprezentativa Angliei s-a calificat în finala Cupei Mondiale de rugby după un succes spectaculos în fața selecţionatei Noii Zeelande, deţinătoarea trofeului, scor 19-7.

Englezii au început în forță, iar Manu Tuilagi a culcat balonul în terenul de țintă la neo-zeelandezilor încă din minutul 2. Owen Farrell a transformat și a dus scorul la 7-0.

All Blacks au evoluat crispați în fața presiunii adverse. În prelungirile primei reprize, George Ford a mai pus trei puncte pe tabelă dintr-o lovitură de pedeapsă, ducând scorul de 10-0.

Lucrurile nu s-au schimbat prea mult în repriza secundă și același George Ford a mai fructificat o lovitură de pedeapsă, ceea ce făcea tabela să arate 13-0. Abia în minutul 58, Ardie Savea a reușit un eseu pentru neo-zeelandezi, iar Mo'unga a transformat și a dus scorul la 13-7.

Anglia a demonstrat că nu se teme, a jucat pragmatic, iar Ford a mai transformat două lovituri de penalitate. S-a terminat 19-7 pentru europeni, care vor juca finala la 2 noiembrie, la Yokohama.

Noua Zeelandă a câştigat trofeul în 1987, 2011 şi 2015. Africa de Sud s-a impus în 1995 şi 2007, iar Anglia în 2003.

Autor: Andrei Szabo / 07 Mar. 2020

Naționala de rugby a României, învinsă de Rusia

România rămâne cu un singur succes în Rugby Europe Championship, al doilea eșalon continental de rugby.

Autor: Andrei Szabo / 22 Feb. 2020

Naționala de rugby a României a învins Spania în Rugby Europe Championship

După eșecurile cu Portugalia și Georgia, naţionala României de rugby a bifat prima victorie în Rugby Europe Championship.

Autor: Maria Sorescu / 31 Ian. 2020

Suporterii lui Dinamo au preluat 10% dintre acțiunile clubului

Dinamo duce lipsă de bani, iar suporterii au decis să salveze echipa.

Autor: Flaviu Ilie / 29 Mar. 2020

Stephon Marbury ajută statul New York în lupta cu pandemia de Coronavirus

Stephon Marbury, actualmente antrenor în liga chinezească de baschet, s-a folosit de relațiile pe care le are în țara în care locuiește în acest moment pentru a obține 10 milioane de măști chirurgicale la preț redus pentru cetățenii din New York, loc în care a evoluat pentru cea mai bună parte a carierei, fiind la momentul de față cel mai afectat stat de pandemia de coronavirus din SUA.

Autor: Maria Sorescu / 24 Mar. 2020

Jocurile Olimpice se amână pentru 2021. Pierderi uriașe pentru Japonia

Pandemia de coronavirus a forțat Comitetul Internaţional Olimpic (CIO) să amâne pentru un an ediția Jocurilor Olimpice de la Tokyo.

Autor: Maria Sorescu / 23 Mar. 2020

Ce fac antrenorii Adrian Vasile și Florentin Pera pe timp de pandemie ?

Handbalul a luat o pauză forțată din cauza pandemiei și nimeni nu știe cum se vor rezolva lucrurile.