Ţara Galilor şi Africa de Sud, calificate în semifinalele Cupei Mondiale de rugby

Ţara Galilor va întâlni Africa de Sud în a doua semifinală de la Cupa Mondială de rugby din Japonia. Galezii au oferit o răsturnare spectaculoasă de scor cu Franţa, în sferturi.

Dragonii au trecut la limită, scor 20-19 (10-19), de formaţia Franţei, după ce au jucat în superioritate în ultimele 30 de minute.

Francezii au dominat mare parte din meci, dar eliminarea lui Vahaamahina, din minutul 49, le-a permis galezilor antrenaţi de Warren Gatland să întoarcă scorul în ultimele minute.

Ţara Galilor va evolua în penultimul act cu Africa de Sud. Aceasta a trecut cu 26-3 de selecţionata ţării gazdă a competiţiei, Japonia. Sud-africanii şi-au luat revanşa după eşecul surprinzător de acum 4 ani, scor 34-32.

În cealaltă semifinală se vor întâlni Anglia şi Noua Zeelandă, la 26 octombrie, de la ora 11.00, la Yokohama.

Autor: Andrei Szabo / 22 Feb. 2020

Naționala de rugby a României a învins Spania în Rugby Europe Championship

După eșecurile cu Portugalia și Georgia, naţionala României de rugby a bifat prima victorie în Rugby Europe Championship.

Autor: Maria Sorescu / 31 Ian. 2020

Suporterii lui Dinamo au preluat 10% dintre acțiunile clubului

Dinamo duce lipsă de bani, iar suporterii au decis să salveze echipa.

Autor: Maria Sorescu / 19 Ian. 2020

Campioana Europei la rugby va fi retrogradată

Campionii au trișat, aceasta a fost concluzia celor care conduc rugby-ul englez.

Autor: Maria Sorescu / 24 Feb. 2020

Dugandzic, eroul lui FC Botoșani, un vârf prea bun pentru Liga 1

FC Botoșani a terminat pe locul al treilea în sezonul regulat, iar în acest an a impresionat în ofensivă, asta și datorită atacantului Marko Dugandzic.

Autor: Andrei Szabo / 24 Feb. 2020

Liga 2: UTA, un exemplu de pragmatism și organizare

UTA demonstrează că nu a slăbit după cele două luni și jumătate de pauză.

Autor: Maria Sorescu / 23 Feb. 2020

Liga 1: Gaz Metan și Astra merg în play-off, Viitorul va juca în play-out

Lupta pentru play-off-ul Ligii 1 a fost tranșată. Gaz Metan Mediaş şi Astra Giurgiu şi-au asigurat prezenţa între primele șase în urma ultimei etape din sezonul regulat.