Ţara Galilor şi Africa de Sud, calificate în semifinalele Cupei Mondiale de rugby

Ţara Galilor va întâlni Africa de Sud în a doua semifinală de la Cupa Mondială de rugby din Japonia. Galezii au oferit o răsturnare spectaculoasă de scor cu Franţa, în sferturi.

Dragonii au trecut la limită, scor 20-19 (10-19), de formaţia Franţei, după ce au jucat în superioritate în ultimele 30 de minute.

Francezii au dominat mare parte din meci, dar eliminarea lui Vahaamahina, din minutul 49, le-a permis galezilor antrenaţi de Warren Gatland să întoarcă scorul în ultimele minute.

Ţara Galilor va evolua în penultimul act cu Africa de Sud. Aceasta a trecut cu 26-3 de selecţionata ţării gazdă a competiţiei, Japonia. Sud-africanii şi-au luat revanşa după eşecul surprinzător de acum 4 ani, scor 34-32.

În cealaltă semifinală se vor întâlni Anglia şi Noua Zeelandă, la 26 octombrie, de la ora 11.00, la Yokohama.

Autor: Andrei Szabo / 14 Iun. 2020

VIDEO / Peste 40 000 de spectatori au asistat la un meci de rugby în Noua Zeelandă

Noua Zeelandă a anunțat că a eradicat noul tip de coronavirus, astfel că a eliminat orice restricție.

Autor: Maria Sorescu / 04 Iun. 2020

Rugbistul Dan Carter a semnat cu Auckland Blues

Fostul internaţional neo-zeelandez de rugby Dan Carter nu se mai întoarce în Japonia.

Autor: Maria Sorescu / 30 Mai 2020

Sud-africanul Franco Smith este noul selecționer al Italiei

Naționala de rugby a Italiei are un nou selecționer. Este vorba de sud-africanul Franco Smith, după cum anunță președintele federației italiene.

Autor: Maria Sorescu / 01 Iul. 2020

Începe reconstrucția la FCSB? Briceag a semnat cu vicecampioana, Adi Popa a plecat

FCSB are șanse minime la titlul de campioană, astfel că se pregătește pentru sezonul viitor.

Autor: Andrei Szabo / 01 Iul. 2020

CSM București și SCM Râmnicu Vâlcea și-au aflat adversarele din grupele Ligii Campionilor

Viena a fost gazda tragerii la sorți pentru grupele Ligii Campionilor la handbal feminin.

Liga 1: Dinamo a renunțat la mijlocaul Ioan Filip

Clubul agrease inițial cu acesta să-i prelungească acordul cu încă o lună.