Meșterul Manole salvează derbiul! Rapid - Petrolul 1-0

Autor: Viorel Berbece

În derbiul etapei a-12-a și totodată într-unul dintre cele mai vechi și interesante meciuri din fotbalul românesc, Rapid și Petrolul au oferit un meci mai degrabă anost, dar într-o atmosferă frumoasă, în Regie.

Daniel Pancu a căutat să-l surprindă pe Flavius Stoican, prin titularizările lui Tătaru în poartă, Goge ca fundaș stânga și Manole în centrul apărării, precum și printr-un trident ofensiv inedit, format din Sefer, Labeau și Dulca.

De partea cealaltă, Stoican a mizat pe un mix interesant, între tinerețea unor fundași precum Manolache, Țicu și Olaru și experiența unor jucători precum Hamza, Munteanu sau Cioinac.

Cumva firesc, prima ocazie a aparținut oaspeților, la o fază creată de „batrânii” Munteanu și Hamza. Primul a centrat, iar tunisianul a trimis din plonjon, alături, din cinci metri. De altfel, „lupii galbeni” au dominat timid, lucru normal dacă privim mai ales linia de mijloc a gazdelor, croită mai degrabă pe distrugere, decât pe jocul de pase.

Dar prima repriza a fost una slabă ca joc, spectacolul găsindu-se doar în tribune. Prima ocazie a Rapidului a venit de abia în minutul 32, prin Jorza, dar mijlocașul Rapidului a reluat mult peste, din cădere, deși se afla singur în fața lui Avram. La doar un minut distanță, tânărul Țicu a centrat excelent, dar lui Munteanu i-au lipsit doi pași pentru a relua periculos pentru poarta lui Tătaru.

Repriza s-a terminat cu o ocazie imensă pentru Petrolul. Hamza a ratat incredibil, din centrul careului, după o nouă centrare excelentă venită de la Țicu, confirmând superioritatea oaspeților în primul act. 0-0 și toată lumea spera la o repriză mult mai interesantă.

Pancu și-a dat și el seama de inferioritatea tehnică a echipei sale, astfel că a ales să aducă doi jucători noi imediat după pauză. Au ieșit Dulca și Jorza și au intrat Hlistei și Cârstocea, două mutări cu un caracter clar ofensiv. Iar jocul Rapidului a început să arate ceva mai bine.

După minutul 60, a mișcat și Flavius Stoican. Tot ofensiv. A ieșit Alexandru Munteanu și a intrat Gabriel Deac. Iar Pancu a replicat cu 20 de minute înainte de final cu ultima sa mișcare, tot una ofensivă, cu Roskopf trimis în locul lui Djuric. Dar ce s-a întâmplat din minutul 45 pânâ în minutul 70, de am trecut în revistă doar niște schimbări? Ei bine, nimic! Jocul a părut în continuare un amical de vară, cu primul șut pe poartă al reprizei venind abia în minutul 75, prin Hlistei.

Și golul nu putea veni decât după o fază fixă! Manole a reluat cu capul un corner executat perfect de Sefer. Era minutul 80 și Rapidul părea de nicăieri favorită la cele trei puncte!

Cum a replicat Petrolul? Aproape deloc! Iar șutul din final al lui Cioinac spune totul! De parcă cele două echipe ar fi schimbat tricourile la pauze. Pancu a fost foarte inspirat cu schimbările, iar unul dintre cei mai huliți jucători de la Rapid, Manole a adus o victorie prețioasă pentru trupa giuleșteană. Petrolul, în schimb, poate intra iar în criză! A salvat golul derbiul? Nu, poate doar atmosfera! Cert e că Rapidul i-a aplicat marei rivale o lovitură dură, care s-ar putea să însemne chiar finalul viselor de promovare a Petrolului!

Autor: Nicolae Comănescu / 25 Mar. 2024

Special / Narcotraficanții și fotbalul. Di Maria și Messi, amenințați de flagelul care a îndoliat Columbia și care acaparează Argentina

În lumea fotbalului sud-american, Columbia și Argentina au fost mereu considerate două puteri.

Autor: Nicolae Comănescu / 24 Mar. 2024

Analiză / De Zerbi, principiile unui antrenor cu strategie ofensivă

În peisajul atât de dinamic al fotbalului modern, puțini antrenori au avut un impact atât de profund ca Roberto De Zerbi.

Autor: Nicolae Comănescu / 16 Mar. 2024

Lazio, un butoi cu pulbere: Immobile, atacat de fani; clubul s-a solidarizat cu el, dar Lotito îl critică

Demisia antrenorului Maurizio Sarri a fost doar aperitivul la Lazio.

Autor: Nicolae Comănescu / 23 Mar. 2024