Alina Rotaru, locul 6 în finală la săritură în lungime, la Mondialele de la Doha

România a terminat fără medalie la Campionatele Mondiale de la Doha. Ultima speranță, atleta Alina Rotaru s-a clasat pe locul 6 în finala probei de săritură în lungime,

Cea mai bună săritură a Alinei Rotaru a măsurat 6.71 metri, iar celelalte încercări reuşite au fost de 6.59 metri, 6.66 şi 6.71 metri.

Medalia de aur a revenit germancei Malaika Mihambo (7.30 metri), iar pe podium au mai urcat Marina Romanciuk (6.92, Ucraina) şi Ese Brume (6.91, Nigeria).

Autor: Andrei Szabo / 17 Feb. 2020

Maratonul de la Tokyo va fi interzis amatorilor

Amenințarea coronavirusului perturbă și activitățile sportive.

Autor: Andrei Szabo / 06 Feb. 2020

Încă o victorie a psihicului. Tibi Ușeriu a terminat al doilea ultramaratonul Yukon Arctic

Tibi Uşeriu s-a întor la Yukon Arctic Ultra, cursa de 483 km, la care abandonase anul trecut.

Autor: Andrei Szabo / 29 Ian. 2020

Mondialele de atletism în sală, anulate din cauza coronavirusului

Campionatele Mondiale de atletism în sală nu se vor mai disputa în acest an, deoarece locația evenimentului pune probleme.

Autor: Andrei Szabo / 22 Feb. 2020

Bundesliga: Haland înscrie din nou, Dortmund câștigă

Cu un moral bun, după victoria din Liga Campionilor, Borussia Dortmund și-a etalat forța și în campionat. Norvegianul Erling Braut Haland a fost din nou la datorie și a contribuit la acest succes.

Autor: Maria Sorescu / 22 Feb. 2020

Ca la 20 de ... titluri. Halep, campioană la Dubai

Simona Halep a încheiat excelent turneul de la Dubai. Sportiva din Constanța a câștigat trofeul și a ajuns la 20 de titluri la simplu în carieră.