Alina Rotaru, locul 6 în finală la săritură în lungime, la Mondialele de la Doha

România a terminat fără medalie la Campionatele Mondiale de la Doha. Ultima speranță, atleta Alina Rotaru s-a clasat pe locul 6 în finala probei de săritură în lungime,

Cea mai bună săritură a Alinei Rotaru a măsurat 6.71 metri, iar celelalte încercări reuşite au fost de 6.59 metri, 6.66 şi 6.71 metri.

Medalia de aur a revenit germancei Malaika Mihambo (7.30 metri), iar pe podium au mai urcat Marina Romanciuk (6.92, Ucraina) şi Ese Brume (6.91, Nigeria).

Autor: Andrei Szabo / 12 Oct. 2019

Moment istoric. Primul maraton sub 2 ore, reușit de Eliud Kipchoge

Lumea atletismului este în fața unui moment istoric. Kenyanul Eliud Kipchoge, 34 de ani, a reuşit să alerge maratonul sub două ore, o performanţă unică până acum.

Autor: Maria Sorescu / 05 Oct. 2019

VIDEO / Record mondial pentru Dalilah Muhammad la 400 de metri garduri

Americanii au impresionat la ediția din acest an a Campionatelor Mondiale de la Doha.

Autor: Maria Sorescu / 04 Oct. 2019

VIDEO / Salwa Eid Naser, vedeta zilei la Mondialele de atletism

A fost o zi cu multe performanțe notabile la Campionatele Mondiale de la Doha.

Autor: Viorel Berbece / 14 Oct. 2019

Liga 2/ Echipa etapei a-11-a. Multe meciuri amânate, dar și multe goluri

Nu mai puțin de patru de meciuri au fost amânate în etapa a-11-a din Liga 2. Este și motivul pentru care vom reveni asupra echipei etapei, odată ce toate meciurile se vor fi jucat. Până atunci, însă, am alcătuit un prim 11 al jucătorilor care s-au făcut remarcați în partidele care totuși s-au disputat în această etapă.

Autor: Maria Sorescu / 12 Oct. 2019