Thiem, campion la Beijing

După ce și-a construit imaginea unui jucător de zgură, Dominic Thiem a obținut un nou titlu pe hard.

Austriacul aflat pe locul 5 ATP a câştigat turneul China Open, de la Beijing, cu premii de 3,5 milioane de dolari.

Cu un joc agresiv și funizând multe lovituri cu top spin, Thiem l-a învins în finală pe grecul Stefanos Tsitsipas, numărul 7 mondial, scor 3-6, 6-4, 6-1, în două ore şi 11 minute.

Dominic Thiem este la al patrulea titlu în 2019, după ce a mai câştigat turneele de la Kitzbuhel, Barcelona şi Indian Wells. Performanțele sale pe hard se leagă de colaborarea cu chilianul Nicolas Massu.

Pentru titlul de la Beijing, Thiem a obţinut 733.990 de dolari şi 500 de puncte.

Autor: Maria Sorescu / 22 Feb. 2020

Ca la 20 de ... titluri. Halep, campioană la Dubai

Simona Halep a încheiat excelent turneul de la Dubai. Sportiva din Constanța a câștigat trofeul și a ajuns la 20 de titluri la simplu în carieră.

Autor: Andrei Szabo / 21 Feb. 2020

Halep, la prima finală din 2020

Simona Halep a trrecut peste dezamăgirea de la Australian Open, unde a fost aproape de finală, și-a redresat moralul și a bifat prima ei finală în acest an.

Autor: Andrei Szabo / 20 Feb. 2020

Roger Federer a fost operat la genunchi și ratează Roland Garros

Prioritatea lui va fi turneul de la Wimbledon şi Jocurile Olimpice de la Tokyo.

Autor: Andrei Szabo / 22 Feb. 2020

Bundesliga: Haland înscrie din nou, Dortmund câștigă

Cu un moral bun, după victoria din Liga Campionilor, Borussia Dortmund și-a etalat forța și în campionat. Norvegianul Erling Braut Haland a fost din nou la datorie și a contribuit la acest succes.