Cavaleri fără spadă cu Malta. Tricolorii au câștigat greu în fața unei echipe modeste

La Ploiești, oraș recunoscut pentru hipodromul său, au venit urmașii cavalerilor de Malta. Muncitori și conștienți de limitele pe care le au, oaspeții noștri s-au organizat bine în fața fotbaliștilor lui Contra, niște cavaleri și ei, dar care parcă și-au uitat spadele la vestiare.

Așa că ai noștri au fost nevoiți să utilizze lupta corp la corp cu maltezii. Iar rezultatul final a fost o victorie la limită, datorată unui gol cu capul reușit de Pușcaș în minutul 47.

A fost doar 1-0, în meciul contând pentru etapa a şasea a grupei F de calificare la Campionatul European din 2020. Per ansamblu, jocul a fost modest, cu ai noștri dominând, prin aplicarea jocului de învăluire, cu centrări previzibile și șuturi pe lângă țintă.

Maltezii chiar au avut câteva șanse să înscrie și doar inspirația lui Tătărușanu ne-a salvat de o rușine. Prea multe nu ar mai fi de spus decât că atitudinea a lăsat de dorit și că impresia bună din a doua repriză a meciului cu Spania a fost ștearsă de cele 90 de minute de la Ploiești.

Adăugând și că după meci, primul gând al lui Pușac a fost către terenul periculos din Insulele Feroe, nu ne rămâne decât să ne consolăm cu eșecurile unor națiuni la fel de neinspirate ca și noi. Vorba aceea, să moară și capra vecinului.

România: Tătăruşanu – Chipciu, Rus, Chiricheş, Ştefan – Cicâldău, Marin (Stanciu ’59), Bordeianu, I. Hagi (Grozav ’72) – Andone, Puşcaş (Keşeru ’77). Selecţioner: Cosmin Contra

Malta: Bonello – Borg, Agius, Z. Muscat – Corbolan, Vella (Grech ’86), R. Muscat, Gambin (Zerafa ’81), Mbong – Farrugia, Nwoko (Effiong ’72). Selecţioner: Raymond Farrugia