Olanda produce surpriza a serii în preliminariile pentru Euro 2020. Toate rezultatele

Autor: Dionisie Rotaru

Ziua de vineri a programat în cadrul preliminariilor pentru Campionatul European din 2020 nu mai puţin de nouă partide, iar cel mai important meci s-a disputat la Hamburg între Germania şi Olanda.

Olanda s-a impus cu 4-2 la finalul unui meci nebun în care Serge Gnabry a deschis scorul, în minutul nouă al partidei. Frenkie de Jong a egalat pentru olandezi în minutul 59, în timp ce autogolul lui Jonathan Tah a dus formaţia "batavă" în avantaj.  Toni Kroos a egalat pentru Germania în minutul 73, dar tânărul Donyell Malen (20 de ani) a readus Olanda în avantaj. Ultimul gol al partidei a fost marcat de Giorginio Wijnaldum în minutul 90+1.

În urma rezultatului de la Hamburg, Irlanda de Nord rămâne pe primul loc în Grupa C cu 12 puncte din patru meciuri, pe locul doi fiind Germania cu 9 puncte acumulate în patru jocuri. Olanda are 6 puncte în trei meciuri, în timp ce Belarus a obţinut primele 3 puncte în succesul cu Estonia.

Rezultate complete:

Grupa C

Estonia – Belarus 1-2

Au marcat: Sorga ’54 / Naumov ’48, Skavysh ‘90+2

Germania – Olanda 2-4

Au marcat: Gnabry ‘9, Kroos ’73 (penalti) / De Jong ’59, Tah ’66 (autogol), Malen ’79, Wijnaldum ‘90+1

Austria – Letonia 6-0

Au marcat: Arnautovic ‘7, ’53 (penalti), Sabitzer ’13, Steinbors ’76 (autogol), Laimer ’80, Gregoritsch ‘85

Scoţia – Rusia 1-2

Au marcat: McGinn ’11 / Dzyuba ’40, O’Donnell ’59 (autogol)

Autor: Nicolae Comănescu / 25 Mar. 2024

Special / Narcotraficanții și fotbalul. Di Maria și Messi, amenințați de flagelul care a îndoliat Columbia și care acaparează Argentina

În lumea fotbalului sud-american, Columbia și Argentina au fost mereu considerate două puteri.

Autor: Nicolae Comănescu / 24 Mar. 2024

Analiză / De Zerbi, principiile unui antrenor cu strategie ofensivă

În peisajul atât de dinamic al fotbalului modern, puțini antrenori au avut un impact atât de profund ca Roberto De Zerbi.

Autor: Nicolae Comănescu / 16 Mar. 2024

Lazio, un butoi cu pulbere: Immobile, atacat de fani; clubul s-a solidarizat cu el, dar Lotito îl critică

Demisia antrenorului Maurizio Sarri a fost doar aperitivul la Lazio.

Autor: Nicolae Comănescu / 23 Mar. 2024