Egal spectaculos în Copou: Poli Iași - Chindia Târgoviște 2-2

Etapa a șaptea din Liga 1 a debutat cu un meci spectaculos, Poli Iași-Chindia Târgoviște, în fața unui public numeros. Fanii prezenți în Copu au venit cu speranțe mari după startul excelent de sezon al echipei alb-albastre.

Iar începutul de meci le-a mers la suflet, pentru că echipa pregătită de Mihai Teja a condus cu 2-0. Poli Iași a deschis scorul după doar un sfert de oră de joc, în minutul 15, prin șutul lui Florian Loshaj, din marginea careului.

Formația ieșeană și-a dublat repede avantajul, după ce Ovidiu Horșia a avut și el un șut foarte bun la colțul lung. La 2-0, victoria părea o formalitate pentru echipa gazdă.

Numai că trupa lui Viorel Moldovan a reacționat și nu a cedat. Chindia a redus repede din avantaj, în minutul 28, când Cristian Neguț a marcat. Poli Iași a intrat cu avantaj la vestiare, 2-1, însă la doar cinci minute de la reluarea partidei, în minutul 50, Mihai Voduț a fost găsit în careul Iașiului, cu o centrare perfectă, iar scorul a devenit egal.

Până la final nu s-a mai marcat, iar tabela s-a blocat la scorul de 2-2. Poli Iași și Chindia se mulțumesc cu un punct, suficient însă pentru Poli Iași de a urca provizoriu pe primul loc în Liga 1, cu 15 puncte. Gruparea târgovișteană a adunat 5 puncte.

Poli Iaşi: Rusu – Gallego, Frăsinescu, Diallo (Mihalache ’59), A. Radu – Breeveld, Loshaj – Platini, F. Cristea (Passaglia ’46), Horşia – A. Cristea (Bălan ’59). Antrenor: Mihai Teja

Chindia Târgovişte: Aioani – Martac, Benga, Leca, Dumitraşcu – Neguţ (Raţă ’30), Bic, L. Mihai (Dudea ’77), Neciu (Burlacu ’46) – Yameogo, Voduţ. Antrenor: Viorel Moldovan

Autor: Viorel Berbece / 07 Apr. 2024

Special/ Cinci nume pentru un Rapid cu adevărat nou

Facem un joc de imaginație, cercetăm piața și venim cu variante pentru banca Rapidului! Hai să vezi ce am găsit!

Autor: Nicolae Comănescu / 15 Mar. 2024

Editorial / Pedrazzini, alegerea bizară a FRF pentru naționala de fotbal feminin a României

Federaţia Română de Fotbal l-a schimbat pe Cristian Dulca din funcția de selecţioner al naţionalei de fotbal feminin a României cu Massimo Pedrazzini.

Autor: Nicolae Comănescu / 11 Mar. 2024

Opinie / CSA Steaua, încă un an pierdut

Oprița se leagă de scaun și insistă cu fotbaliști mai degrabă la apusul carierei.

Autor: Nicolae Comănescu / 08 Apr. 2024

Sportul de performanță doare. Mărturia lui Gabriel Jesus vine să îngroașe rândurile sportivilor de top care suferă continuu în sport

Puțini înțeleg eforturile fizice intense și impactul asupra corpului pe care atleții le suportă în căutarea excelenței.

Autor: Nicolae Comănescu / 07 Apr. 2024

VIDEO / Aventura lui Russ Cook, primul om care traversează Africa de la sud la nord în alergare. În ultimul an a parcurs peste 16 000 km

Britanicul Russ Cook, în vârstă de 27 de ani, a scris istorie odată cu sosirea la Capul Angela din Tunisia.