Tur(r)iști în Măgurele! Turris - Rapid 3-1

Autor: Viorel Berbece

Rapid căuta victoria la primul meci în deplasare în acest sezon de Liga 2. Dar în fața sa, în cocheta arenă din Tr. Măgurele, a stat o nou-promovată cu un joc solid, Turris. Echipa lui Erik Lincar eliminase Rapidul din Cupă sezonul trecut, deci dorința de revanșă era mare. Dar asta nu s-a văzut!

Prima ocazie a meciului i-a aparținut argentinianului Roskopf (min. 8), dar sud-americanul Rapidului a finalizat slab, după ce l-a driblat elegant pe Pârvulescu. Replica lui Turris a venit 10 minute mai târziu, dar Ciobanu a reluat slab din șase metri, cu capul.

Treptat, Turris a preluat inițiativa, ajutată și de jocul slab al mijlocașilor rapidiști, dar mai ales de „bulevardul” creat pe partea lui Alin Demici. Atrăgeam de altfel atenția, recent, că defensiva poate fi o mare problemă pentru Rapid.

Dar primii care au înscris au fost, totuși, oaspeții. Drăghicenu a finalizat din fața porții, după o acțiune a lui Hlistei, scăpat de fundașii adverși. Era minutul 39 și Rapidul avea 1-0, cumva contrar cursului jocului. Peste nici două minute, însă, Turris egala. Nefericitul Demici a respins greșit de două ori, iar mingea a ajuns la 16 metri, de unde Silviu Pană l-a executat pe Drăghia. Acesta a avea să fie și scorul pauzei.

După reluare, Rapidul a revenit fără Drăghiceanu, accidentat, iar Turris a forțat cu puștiul Tescan. Iar cel din urmă a inițiat prima acțiune periculoasă a gazdelor, finalizată cu șutul în bară expediat de Bud (min. 49). Apoi jocul a intrat într-o perioadă de uzură, cu un plus pentru Turris. Puștiul Haită, decarul gazdelor, a impresionat în mod special.

Iar inevitabilul s-a produs în minutul 76! Puștiul Tescan a finalizat cu calm, un triunghi de pase excelent creat de Călințaru, Bud și Tescan. Ultimul a fost scăpat de același Demici, care a avut un meci de coșmar. Dar nu a fost singurul! Bomboana pe coliva a fost eliminarea lui Antonio Sefer din minutul 80, după o simulare grosolană în marginea careului.

Turris nu s-a mulțumit doar cu o victorie la limită. Iar Adrian Voicu a înscris pentru 3-1 (min. 83), după o altă fază excelentă creată de puștii Haită și Tescan. Diferența de pe tabelă reflecta în sfârșit diferența din teren. Singura ocazie mai acatari a Rapidului în repriza secundă a venit în minutul 90, de la Facundo Mallo, un lucru care spune cam totul despre jocul elevilor lui Pancu. De altfel, singurul lucru pozitiv legat de Rapid astăzi rămâne atitudinea fanilor, care și-au încurajat în permanență favoriții.

Astfel, Turris acumulează nouă puncte și arată că e o candidată la promovare, în vreme ce Rapidul rămâne la patru și Daniel Pancu (dar și echipa de management) mai are mult de tras pentru a face o echipă redutabilă.

Turris: I. Rus - Călinţaru, Ct. Pîrvulescu, Ispas, Fl. Mitrea - Savin (cpt.), Sil. Pană (Acolatse 88'), Haită - Cr. Ciobanu (Ad. Voicu 73'), Bud, Fl. Radu (Tescan 46')

Rapid: Drăghia - I. Voicu (cpt.), Bg. Manole, Mallo, Demici - Jorza (Goge 55'), R. Lazăr - Drăghiceanu (Djuric 46') - Sefer, Roskopf (Vlada 85'), Hlistei

Clasamentul în Liga a Doua după trei runde:

Autor: Mihai Constantin / 24 Apr. 2024

Unirea Slobozia, promovare istorică în Superligă

A fost o seară plină de emoții și determinare la Mioveni, unde echipa Unirea Slobozia a făcut pasul spre culmile fotbalului românesc.

Autor: Nicolae Comănescu, Guy Martial Aka / 22 Apr. 2024

Analiză / Explicațiile succesului lui Inter sub comanda lui Simone Inzaghi

Primul titlu de campion și a doua stea îl fac pe Simone Inzaghi să intre în istoria lui Inter Milano.

Autor: Nicolae Comănescu / 23 Apr. 2024

CSM Constanța, noua forță a baschetului feminin românesc

Baschetul feminin din România a avut de-a lungul timpului câteva echipe care au dominat pentru ani buni competiția internă.