FCSB o elimină dramatic pe Mlada Boleslav și este la un pas de grupele Europa League

Autor: Flaviu Ilie

FCSB s-a calificat în play-offul Europa League după o victorie venită în ultimul minut împotriva Mladei Boleslav, scor 1-0.

Cehii au început foarte bine partida și puteau deschide scorul încă de la prima fază a partidei când Takacs a lovit bara porții lui Vlad.

Același Takacs a fost din nou aproape de gol cu o lovitura de cap, însă de această dată a trimis peste poartă.

Prima șansă a vicecampioanei României i-a aparținut lui Coman care a executat o lovitură liberă pe sub zid, însă execuția sa a fost deviată în corner.

Același Coman a fost blocat de Seda în minutul 22, portarul cehilor respingând în doi timpi execuția sa.

Jocul s-a calmat, iar roș-albaștrii au dominat static partida până la pauză. Tabela a rămas neschimbată la intratea la cabine.

Duelul a rămas în aceeași notă și după pauză, însă elevii lui Vergil Andronache au prins curaj din minutul 75 când Krapka a fost eliminat pentru cumul de galbene.

Cinci minute mai târziu, Coman, cel mai periculos om al lui FCSB în seara asta, a fost aproape de un gol de generic. Florinel a preluat mingea din întoarcere și a trimis în bară din voleu.

Golul calificării a fost înscris de Ionuț Panțîru în minutul 91. Acesta a intrat în careu și a șutat imparabil la colțul scurt, stabilind scorul final.

FCSB va evolua cu Vitoria Guimaraes în play-offul pentru accesul în grupele Europa League. Turul va avea loc pe 22 august cu FCSB gazdă.

Mlada Boleslav: Seda - Krapka, Takacs, Pudil, Marco Tulio (Fulnek '46) - Bucha, Hubinek, Matejovsk, Ladra - Wagner (Ewerton '70), Mesanovic. Antrenor: Jozef Weber.

FCSB: Vlad - Creţu, Planic, Cristea, Soiledis - Vînă, O. Popescu, Oaidă - T. Moutinho (Panţîru '63), F. Tănase, F. Coman. Antrenor: Vergil Andronache.

Autor: Nicolae Comănescu / 08 Apr. 2024

Sportul de performanță doare. Mărturia lui Gabriel Jesus vine să îngroașe rândurile sportivilor de top care suferă continuu în sport

Puțini înțeleg eforturile fizice intense și impactul asupra corpului pe care atleții le suportă în căutarea excelenței.

Autor: Viorel Berbece / 07 Apr. 2024

Special/ Cinci nume pentru un Rapid cu adevărat nou

Facem un joc de imaginație, cercetăm piața și venim cu variante pentru banca Rapidului! Hai să vezi ce am găsit!

Autor: Nicolae Comănescu / 29 Mar. 2024

Xabi Alonso și recunoștința față de Leverkusen

Xabi Alonso a pus capăt oricăror speculații legate de viitorul său.

Autor: Nicolae Comănescu / 07 Apr. 2024

VIDEO / Aventura lui Russ Cook, primul om care traversează Africa de la sud la nord în alergare. În ultimul an a parcurs peste 16 000 km

Britanicul Russ Cook, în vârstă de 27 de ani, a scris istorie odată cu sosirea la Capul Angela din Tunisia.