Nadal și Andreescu, campioni la Rogers Cup

Orașele Montreal și Toronto au găzduit turneul Rogers Cup, dotat cu 1000 de puncte și premii consistente. Spaniolul Rafael Nadal a cucerit titlul în competiția masculină de simplu.

Ibericul a bifat al 35-lea său trofeu ATP Masters 1.000, un record pentru circuitul profesionist de tenis, după ce l-a învins în două seturi, 6-3, 6-0, pe rusul Daniil Medvedev, în finala turneului de la Montreal.

Nadal (33 ani), numărul 2 mondial, s-a impus pentru a cincea oară în competiţia canadiană, ajungând la un total de 83 de titluri ATP, între care 18 de Mare Şlem.

La feminin s-a impus Bianca Andreescu, sportiva candiană cu părinți români. Aceasta a beneficiat de abandonul americancei Serena Williams, după 19 minute de joc, când sportiva în vârstă de 19 ani conducea cu 3-1.

Bianca Andreescu este prima sportivă din Canada care a câştigat Rogers Cup în ultimii 50 de ani. Andreescu va urca pe poziţia 14 WTA ca urmare a succesului de duminică.

Nadal și Andreescu s-au retras de la turneul de la Cincinnati după succesul din Canada.

Autor: Andrei Szabo / 03 Dec. 2019

Carla Suarez Navarro se retrage din tenis în 2020

Una dintre cele mai importante jucătoare din circuitul WTA se retrage.

Autor: Andrei Szabo / 02 Dec. 2019

Top 10 câștiguri din tenis în 2019. Nadal, lider, Halep, a opta

Simona Halep a încheiat anul în top 10 al câștigurilor din competițiile de tenis din acest an.

Autor: Maria Sorescu / 02 Dec. 2019

Federer, primul elvețian în viață a cărui figură va fi gravată pe monede

Roger Federer este mai mult decât un ambasador și un brand pentru Elveția.

Autor: Maria Sorescu / 06 Dec. 2019

Corona Brașov a fost descalificată din Liga Națională

După excluderea din Cupa EHF, Corona Brașov a primit o lovitură și în plan intern.

Autor: Andrei Szabo / 06 Dec. 2019

Leicester City i-a prelungit contractul lui Brendan Rogers

Startul neașteptat de bun pe banca lui Leicester City i-a adus un bonus contractual lui Brendan Rodgers.

Victorie de thriller ! România a răpus Ungaria la ultima fază și s-a calificat în grupele principale ale Mondialului

Așa cum a pierdut meciul cu Muntenegru, România a câștigat în fața Ungariei. Naţionala de handbal feminin a răsturnat spectaculos scorul în fața hanbalistelor din țara vecină.