Criza continuă la FCSB. Roș-albaștrii au remizat alb cu Mlada Boleslav

Autor: Flaviu Ilie

FCSB a remizat în prima manșă a turului trei preliminar al Europa League cu Mlada Boleslav, scor 0-0. Astfel, roș-albaștrii au ajuns la patru meciuri consecutive fără victorie.

Sub privirile lui Mircea Lucescu și cu Virgil Andronache pe bancă, trupa din capitală a jucat mai bine decât în precedentele trei partide ce s-au soldat cu eșecuri.

Ovidiu Popescu a avut prima ocazie a partidei. Mijlocașul lui FCSB a intrat în careu dupa o pasă a lui Tănase, dar șutul său la colțul scurt a fost respins de portarul Mladei.

Și cehii puteau înscrie la jumătatea reprizei, însă Vlad a fost la post și a respins șutul de la distanță al rusului Komlicenko.

Coman a avut o șansă bună de a deschide scorul din lovitură liberă, dar cehii au avut și de data această noroc.

Andronache a fost nevoit să facă prima schimbare în minutul 31. Filip a fost înlocuit de Panțîru, iar FCSB are acum 9 accidentați.

Scorul la pauză a fost 0-0, iar imediat după revenirea de la cabine, antrenorului roș-albaștrilor a făcut și a doua schimbare. Moutinho a intrat în locul lui Popescu.

FCSB a dominat în totalitate actul secund, iar în afara unei șanse imense a lui Ladra, Mlada nu s-a apropiat de poarta lui Vlad.

Moutinho a fost aproape să îl învingă pe Seda cu un șut în afara careului, dar acesta din urmă a boxat în fața cu puține probleme.

Și Coman a fost aproape de un gol de la distanță, dar portarul cehilor și-a continuat seara de grație cu încă o intervenție.

Ultima șansă și poate cea mai mare i-a aparținut lui Panțîru care a lovit bara transversală din interiorul careului.

Scorul a rămas 0-0 la final, iar FCSB nu se regăsește încă. Returul din Cehia va avea loc pe 15 august.

FCSB: Vlad – Creţu, Planic, L. Filip (Panţîru ’32), Soiledis – Ov. Popescu (Moutinho ’46), I. Cristea, Oaidă – Vînă, Tănase (Gikiewicz ’80), Fl. Coman. Antrenor: Vergil Andronache

Mlada Boleslav: Seda - Krapka, Takacs, Pudil, M. Tulio - Bucha, Matejovsky (Budinsky ’74), Hubinek, Ladra (Fulnek ’65) - Komlicenko, Mesanovic (Auer ’87). Antrenor: Jozef Weber

Autor: Viorel Berbece / 18 Aug. 2019

Vitoria lor sau victoria noastră? Analizăm hopul portughez din drumul spre grupele Europa League

Cu antrenor nou și cu mai toți jucătorii veniți din 2017 încoace la club, Vitoria Guimaraes este o echipă entuziastă, periculoasă, dar și limitată din alte puncte de vedere. O analiză a viitoarei adversare a celor de la FCSB, în cele ce urmează.

Autor: Andrei Szabo / 17 Aug. 2019

Bundesliga: Dortmund debutează în forță. Mainz-ul lui Maxim pierde la scor. Rezultatele primei etape

Borussia Dortmund a confirmat jocul bun din Supercupă și în prima etapă de campionat.

Autor: Flaviu Ilie / 17 Aug. 2019

Liga 2: FC Argeș câștigă la limită derby-ul etapei a treia împotriva "U" Cluj

FC Argeș a trecut de "U" Cluj la limită, scor 1-0, datorită golului înscris de căpitanul Năstăsie în minutul 58.