Criza continuă la FCSB. Roș-albaștrii au remizat alb cu Mlada Boleslav

Autor: Flaviu Ilie

FCSB a remizat în prima manșă a turului trei preliminar al Europa League cu Mlada Boleslav, scor 0-0. Astfel, roș-albaștrii au ajuns la patru meciuri consecutive fără victorie.

Sub privirile lui Mircea Lucescu și cu Virgil Andronache pe bancă, trupa din capitală a jucat mai bine decât în precedentele trei partide ce s-au soldat cu eșecuri.

Ovidiu Popescu a avut prima ocazie a partidei. Mijlocașul lui FCSB a intrat în careu dupa o pasă a lui Tănase, dar șutul său la colțul scurt a fost respins de portarul Mladei.

Și cehii puteau înscrie la jumătatea reprizei, însă Vlad a fost la post și a respins șutul de la distanță al rusului Komlicenko.

Coman a avut o șansă bună de a deschide scorul din lovitură liberă, dar cehii au avut și de data această noroc.

Andronache a fost nevoit să facă prima schimbare în minutul 31. Filip a fost înlocuit de Panțîru, iar FCSB are acum 9 accidentați.

Scorul la pauză a fost 0-0, iar imediat după revenirea de la cabine, antrenorului roș-albaștrilor a făcut și a doua schimbare. Moutinho a intrat în locul lui Popescu.

FCSB a dominat în totalitate actul secund, iar în afara unei șanse imense a lui Ladra, Mlada nu s-a apropiat de poarta lui Vlad.

Moutinho a fost aproape să îl învingă pe Seda cu un șut în afara careului, dar acesta din urmă a boxat în fața cu puține probleme.

Și Coman a fost aproape de un gol de la distanță, dar portarul cehilor și-a continuat seara de grație cu încă o intervenție.

Ultima șansă și poate cea mai mare i-a aparținut lui Panțîru care a lovit bara transversală din interiorul careului.

Scorul a rămas 0-0 la final, iar FCSB nu se regăsește încă. Returul din Cehia va avea loc pe 15 august.

FCSB: Vlad – Creţu, Planic, L. Filip (Panţîru ’32), Soiledis – Ov. Popescu (Moutinho ’46), I. Cristea, Oaidă – Vînă, Tănase (Gikiewicz ’80), Fl. Coman. Antrenor: Vergil Andronache

Mlada Boleslav: Seda - Krapka, Takacs, Pudil, M. Tulio - Bucha, Matejovsky (Budinsky ’74), Hubinek, Ladra (Fulnek ’65) - Komlicenko, Mesanovic (Auer ’87). Antrenor: Jozef Weber

Autor: Mihai Constantin / 24 Apr. 2024

Unirea Slobozia, promovare istorică în Superligă

A fost o seară plină de emoții și determinare la Mioveni, unde echipa Unirea Slobozia a făcut pasul spre culmile fotbalului românesc.

Autor: Nicolae Comănescu, Guy Martial Aka / 22 Apr. 2024

Analiză / Explicațiile succesului lui Inter sub comanda lui Simone Inzaghi

Primul titlu de campion și a doua stea îl fac pe Simone Inzaghi să intre în istoria lui Inter Milano.

Autor: Nicolae Comănescu / 23 Apr. 2024

CSM Constanța, noua forță a baschetului feminin românesc

Baschetul feminin din România a avut de-a lungul timpului câteva echipe care au dominat pentru ani buni competiția internă.