Nu marcară niciun gol, înapoi primiră două! Universitatea pierde acasă cu AEK și e ca și eliminată din Europa League

Autor: Viorel Berbece

Fară gol în „dubla” cu Honved Budapesta, Craiova și-a continuat seceta în Europa și în partida cu AEK Atena, deși ocaziile mari nu au lipsit pentru trupa lui Corneliu Papură. Grecii au fost mai cinici și au câștigat cu un scor care aproape îi califică în play-off.

În fața a circa 3500 de copii, Craiova a început curajos și a fost mai periculoasă în primul sfert de oră. Ba chiar a reușit să și înscrie, dar din păcate pentru super pasa trimisă de Pigliacelli, Bancu a fost în ofsaid, iar golul nu a fost validat.

Treptat, grecii au ieșit la joc, iar până în pauză au bifat trei ocazii mari, prin Mantalos (20), Vranjes (40) și Livaja (45), în vreme ce Știința a mai replicat doar prin Roman, care nu a ajuns de puțin la o minge trimisă bine în fața porții de Bancu (42).

Universitatea a început bine și repriza secundă, prin ocazia lui Roman (54), cel care a reluat de puțin alături, din zona punctului de 11 metri. Apoi a picat golul lui AEK. Kelic a gafat, Livaja a centrat excelent, iar Mantalos l-a lobat cu capul pe Pigliacelli. Era minutul 60 și lucrurile deveneau mult mai complicate pentru Craiova.

Deși ne-am fi așteptat ca meciul să se aprindă după golul grecilor, în schimb el s-a stins o vreme bună, până cu zece minute înainte de final. Fortes a dus mai departe șirul ocaziilor craiovene (83), iar AEK a replicat matur, cu gol, după un contraatac devastator, prin croatul Livaja (85). În prleungiri, același Fortes a mai bifat o mare ocazie și totodată poate ultima șansă a Craiovei de a mai spera la calificare.

0-2 și Universitatea are șanse infime de a mai prinde play-off-ul. Chiar dacă astăzi nu a jucat rău. Dar când marchezi așa de greu când dai de echipe ceva mai bune, și nu de Sabail, Chindia sau o formație debusolată a lui Dinamo, atunci e clar că în Europa, cel puțin, ești „mâncat”. Craiova poate marca la retur, care se va disputa tot cu porțile închise, poate înscrie chiar de mai multe ori, dar senzația e că va primi gol în orice caz, iar asta face misiunea una și mai grea de dus la capăt. Depsre ce are nevoie Știința pentru a trece la nivelul următor am scris aici.

Universitatea Craiova: Pigliacelli - Briceag, Acka, Kelic, Bancu - Ivanov (Qaka ’66), Mateiu, Cicâldău – Bărbuţ (Ioniţă ’73), M. Roman (Fortes ’73), Vătăjelu. Antrenor: Corneliu Papură

AEK Atena: Barkas - Paulinho, Vranjes, Svarnas, Hult – Simao (Krsticic ’82), A. Simoes – Verde (Oliveira ’65), F. Gerlades, Mantalos – Klonaridis (Livaja ’39). Antrenor: Miguel Cardoso

Autor: Nicolae Comănescu / 25 Mar. 2024

Special / Narcotraficanții și fotbalul. Di Maria și Messi, amenințați de flagelul care a îndoliat Columbia și care acaparează Argentina

În lumea fotbalului sud-american, Columbia și Argentina au fost mereu considerate două puteri.

Autor: Nicolae Comănescu / 24 Mar. 2024

Analiză / De Zerbi, principiile unui antrenor cu strategie ofensivă

În peisajul atât de dinamic al fotbalului modern, puțini antrenori au avut un impact atât de profund ca Roberto De Zerbi.

Autor: Nicolae Comănescu / 16 Mar. 2024

Lazio, un butoi cu pulbere: Immobile, atacat de fani; clubul s-a solidarizat cu el, dar Lotito îl critică

Demisia antrenorului Maurizio Sarri a fost doar aperitivul la Lazio.

Autor: Nicolae Comănescu / 23 Mar. 2024