Au topit metalul pe final! Petrolul câștigă primul meci al sezonului, 2-1 cu Metaloglobus

Autor: Viorel Berbece

După ce U Cluj și Rapid au pornit cu stângul nou sezon, Petrolul încerca să nu facă aceeași greșeală. Doar că adversarul a fost unul redutabil, iar relațiile de joc încă suferă în echipa lui Flavius Stoican. Chiar și așa, „lupii” au dat lovitura pe final.

Cu o echipă aproape nouă față de sezonul trecut, jocul „găzarilor” a suferit în prima repriză, mai ales pe faza ofensivă, acolo unde atrăgeam atenția că „lupii” vor suferi în acest start de sezon. În schimb, fostul petrolist Măldărășanu și-a așezat bine formația în teren, iar Metaloglobus a fost la timonă în primul act.

Ovidiu Herea l-a întins serios pe Avram (min. 26), înainte de a-l învinge în minutul 36, de la 11 metri. A fost o lovitură de pedeapsă acordată de centralul Eduard Ioniță abia după consultarea asistentului Daniel Vlase, la o intervenție întârziată a lui Munteanu asupra lui Plămadă. A fost 1-0 la pauză pentru bucureșteni, meritat după aspectul jocului.

De la cabine, „lupii” au ieșit cu foame de victorie și au reușit egalarea prin cel mai exotic și interesant transfer al verii, David Meza Colli, în minutul 53. De acolo, Petrolul a dominat autoritar partida și a trecut în câteva rânduri pe lângă 2-1.

Cu ploaia peste ei, ploieștenii au rămas în controlul partidei, dar Marinescu și Sîrghi nu au putut semna victoria. Și când se părea că meciul se îndreaptă către un egal, a venit și golul decisiv. Dacă nu au reușit „veteranii”, în schimb puștiul Mario Bratu (17 ani)  a reușit să spargă lacătul bucureștean în minutul 90 și să aducă o victorie importantă pentru „lupi”, pe un teren pe care se va câștiga greu în acest sezon!

Echipele de start:

Metaloglobus: Gavrilaş - Al. Coman, D. Lung, Plămadă, Sava - Sota, A. Lungu - C. Herea, R. Chiriac, Duminică - O. Herea (cpt.)

Antrenor: Marius Măldărăşanu

Petrolul Ploieşti: R. Avram - Bărboinau, Sîrghi, Walace, Ţicu - David Meza Colli, Cioinac - Al. Munteanu, C. Ştefănescu, L. Marinescu (cpt.) - I. Stoica

Antrenor: Flavius Stoican

Într-un alt meci al zilei, SCM Gloria Buzău a dispus de FK Csikszereda cu 1-0, prin golul reușit de puștiul împrumutat de la Viitorul, Tucaliuc, în minutul 64.

Autor: Mihai Constantin / 24 Apr. 2024

Unirea Slobozia, promovare istorică în Superligă

A fost o seară plină de emoții și determinare la Mioveni, unde echipa Unirea Slobozia a făcut pasul spre culmile fotbalului românesc.

Autor: Nicolae Comănescu, Guy Martial Aka / 22 Apr. 2024

Analiză / Explicațiile succesului lui Inter sub comanda lui Simone Inzaghi

Primul titlu de campion și a doua stea îl fac pe Simone Inzaghi să intre în istoria lui Inter Milano.

Autor: Nicolae Comănescu / 23 Apr. 2024

CSM Constanța, noua forță a baschetului feminin românesc

Baschetul feminin din România a avut de-a lungul timpului câteva echipe care au dominat pentru ani buni competiția internă.