Au chemat Popa și au câștigat! Dinamo - Clinceni 4-2

Autor: Viorel Berbece

După trei meciuri la rând cu înfrângere, Dinamo și Academica Clinceni au oferit un meci nebun în Ștefan Cel Mare, în care Daniel Popa a fost eroul gazdelor.

De fapt, mai bine am spune că a fost o repriză nebună, pentru că în primul act nu s-a întâmplat mare lucru, partida fiind mai degrabă de uzură, dar și cu foarte multe execuții greșite.

Nebunia a început odată cu actul secund, mai bine spus odată cu intrarea pe teren al lui Daniel Popa. Acesta a deschis scorul în minutul 52, după ce s-a bătut cu visătorii fundași ai Clinceniului. A fost totodată și primul gol al lui Dinamo în acest sezon. Montini a făcut 2-0 în minutul 56, din pasa lui Sorescu și meciul părea rezolvat și primele trei puncte pentru gazde asigurate.

Dar nu a fost nici pe departe așa. Pe cât de repede a marcat, pe atât de repede a și pierdut avantajul Dinamo. Între minutele 61 și 64, oaspeții au avut o sarabandă de ratări la poarta lui Straton, dar dinamoviștii nu au înțeles pericolul și au fost pedepsiți. Vojtus (min. 65) și apoi Robert Ion (min. 73) au amuțit tribuna și așa nu foarte numeroasă și probabil șefii lui Dinamo căutau în acel moment numărul lui Gigi Mulțescu sau al unui alt antrenor de tip SMURD, care să scoată echipa din impas.

Finalul le-a aparținut gazdelor, iar Popa a venit cu minunea. Sorescu a mai reușit o pasă de gol, iar din minutul 82 Dinamo avea 3-2 prin reușita mult hulitului Popa. Scor păstrat apoi la fel de Straton, cu o intervenție miraculoasă la șutul lui Barbu. Și mai apoi majorat de același Popa la 4-2 în minutul 93.

Dinamo câștigă așadar trei puncte mari, care ar putea să contribuie la ieșirea echipei din criza de formă. „Câinii” nu au arătat rău nici etapa trecută, cu CFR-ul, iar astăzi au spart ghinionul, dar au reușit totodată să se și monteze mai bine pentru noul sezon. De partea cealaltă, Clinceniul pare că încă mai învață ABC-ul primei ligi, iar fără transferuri urgente nu va face puncte prea curând.

Dinamo: C. Straton - Moura, Klimavicius, Bejan, Sin - Răuţă, I. Filip (Sorescu ’34) - Mihaiu, K. Bru (Grigore ’74), Moldoveanu (Popa ’46) – Montini. Antrenor: Sebastian Moga

Academica Clinceni: O. Vâlceanu - G. Matei, Chatziterzoglou, Patriche, Dobrescu - Pîrvulescu (Buziuc ’46), Şut, Barbu (Omar ’86), Nsiah – Dumitru (Ion ’54) - J. Vojtus. Antrenor: Ilie Poenaru

Autor: Viorel Berbece / 07 Apr. 2024

Special/ Cinci nume pentru un Rapid cu adevărat nou

Facem un joc de imaginație, cercetăm piața și venim cu variante pentru banca Rapidului! Hai să vezi ce am găsit!

Autor: Nicolae Comănescu / 15 Mar. 2024

Editorial / Pedrazzini, alegerea bizară a FRF pentru naționala de fotbal feminin a României

Federaţia Română de Fotbal l-a schimbat pe Cristian Dulca din funcția de selecţioner al naţionalei de fotbal feminin a României cu Massimo Pedrazzini.

Autor: Nicolae Comănescu / 11 Mar. 2024

Opinie / CSA Steaua, încă un an pierdut

Oprița se leagă de scaun și insistă cu fotbaliști mai degrabă la apusul carierei.

Autor: Nicolae Comănescu / 08 Apr. 2024

Sportul de performanță doare. Mărturia lui Gabriel Jesus vine să îngroașe rândurile sportivilor de top care suferă continuu în sport

Puțini înțeleg eforturile fizice intense și impactul asupra corpului pe care atleții le suportă în căutarea excelenței.

Autor: Nicolae Comănescu / 07 Apr. 2024

VIDEO / Aventura lui Russ Cook, primul om care traversează Africa de la sud la nord în alergare. În ultimul an a parcurs peste 16 000 km

Britanicul Russ Cook, în vârstă de 27 de ani, a scris istorie odată cu sosirea la Capul Angela din Tunisia.