FCSB și Universitatea Craiova merg la braț în turul doi preliminar al Europa League, într-o seară cu multe surprize

Autor: Viorel Berbece

Cum era de așteptat, Universitatea Craiova și FCSB s-au impus și în manșa retur din turul 1 preliminar al Europa League, într-o seară europeană cu multe surprize.

Științei din Bănie îi place să trăiască periculos în acest debut de sezon. Greu de crezut, dar Universitatea Craiova a câștigat pentru a treia oară consecutiv cu 3-2. Iar scenariul cu azerii de la Sabail a fost unul asemănător cu cel din partida de campionat cu Academica Clinceni. Cicâldău (min. 28) și Vătăjelu (min. 54) păreau că au rezolvat meciul, dar Ramazanov (min. 67) și Duventru (min. 69) au egalat scorul și perspectiva unor prelungiri atârna greu.

Pigliacelli și-a amintit că a fost poate cel mai bun om al Craiovei în sezonul trecut și a scos o minge pe care scria 2-3, iar în final Carlos Fortes a spart gheața pentru Știința și a închis tabela la 3-2.

Trupa antrenată de Corneliu Papură trebuie să scape de inexactitățile din apărare, pentru că în turul următor vine un adversar ceva mai incomod. Este vorba despre ungurii de la Honved Budapesta. Aceștia au trecut cu 4-2 în dublă manșp de lituanenii de la Zalgiris, echipa unde joacă fostul golgheter al României, Liviu Antal.

După 2-0 în tur, FCSB a câștigat și disputa de la Orhei, cu Milsami, scor 2-1. Puștii Dumitru și Oaidă au rezolvat meciul încă din prima repriză. La 17 ani, Cristian Dumitru, unul dintre tinerii jucători de urmărit în acest sezon de Liga 1, a marcat din pasa lui Răzvan Oaidă în minutul 4, apoi i-a întors serviciul acestuia în minutul 42.

După 2-0 la pauză, jocul lui FCSB s-a liniștit, iar Milsami a marcat golul de onoare prin Bolohan, în minutul 47. Până la final, ar mai fi de consemnat doar debutul în cupele europene a unui alt tânăr de perspectivă, Robert Ion (18 ani), cel care a intrat în locul lui Man, în minutul 64.  Dumitru și Ion vor merge înapoi în împrumut la Clinceni, ca și în sezonul precedent, a anunțat după meci finanțatorul lui FCSB.

Mai departe, FCSB are parte tot de un adversar accesibil. Este vorba de armenii de la Alașkert, cei care au trecut în dublă manșă cu 6-1 de nord-macedonenii de la Makedonija GJP.

Să ne bucurăm totuși de normalitate, într-o seară în care s-au înregistrat o serie de rezultate surprinzătoare, dacă nu chiar șocante.

Astfel, Hajduk Split a pierdut calificarea în fața maltezilor de la Gzira, după 2-0 în deplasare și 1-3 acasă, cu un gol marcat în minutul 97 de fosta vedeta de la FC Voluntari, Hamed Kone.

Altundeva, Laurențiu Brănescu a privit de pe bancă înfrângerea și eliminarea echipei sale, Kilmarnock în fața amatorilor de la Connah's Quay (Țara Galilor). Echipa din Scoția câștigase cu 2-1 în tur, dar a cedat acasă cu 2-0 și astfel a fost eliminată în mod șocant.

Mai surprind calificările lui Jeunesse d'Esch (Luxemburg), în dauna kazahilor de la Tobol Kostanay), Liepaja (Letonia), care a trecut de Dinamo Minsk (Belarus) sau Shamrock Rovers (Irlanda), echipă ce a trecut de norvegienii de la Brann.

Autor: Nicolae Comănescu / 25 Mar. 2024

Special / Narcotraficanții și fotbalul. Di Maria și Messi, amenințați de flagelul care a îndoliat Columbia și care acaparează Argentina

În lumea fotbalului sud-american, Columbia și Argentina au fost mereu considerate două puteri.

Autor: Nicolae Comănescu / 24 Mar. 2024

Analiză / De Zerbi, principiile unui antrenor cu strategie ofensivă

În peisajul atât de dinamic al fotbalului modern, puțini antrenori au avut un impact atât de profund ca Roberto De Zerbi.

Autor: Nicolae Comănescu / 16 Mar. 2024

Lazio, un butoi cu pulbere: Immobile, atacat de fani; clubul s-a solidarizat cu el, dar Lotito îl critică

Demisia antrenorului Maurizio Sarri a fost doar aperitivul la Lazio.

Autor: Nicolae Comănescu / 23 Mar. 2024