UCL: Billel Omrani își spală păcatele și o califică pe CFR Cluj în turul doi preliminar

Autor: Flaviu Ilie

CFR Cluj a reușit să treacă peste înfrângerea din Kazahstan cu Astana, 0-1, și să se califice în turul doi preliminar al UEFA Champions League după o victorie cu 3-1 în Gruia.

Ardelenii au incep cum nu se putea mai rău disputa. Murtazayev a deschis scorul în minutul patru al disputei cu un șut foarte bine plasat.

Elevii lui Dan Petrescu au reacționat foarte repede și au egalat prin Billel Omrani în minutul 10. Atacantul crescut de Marseille și-a spălat păcatele create în tur și a înscris cu o lovitură de cap în urma unei centrări a lui Djokovic.

Un sfert de oră mai târziu, Omrani a realizat dubla. Francezul a trimis o centrare în fața porții, iar un fundaș al Astanei a deviat în proprie poartă. Golul i-a fost însă creditat atacantului echipei clujene.

Tot Omrani avea să înscrie și golul calificării, în minutul 73. Acesta a primit o centrare în gura porții și a finalizat elegant cu călcâiul.

CFR Cluj s-a calificat cu scorul de 3-2 la general în turul doi preliminar unde va întâlni Maccabi Tel-Aviv. Turul va avea loc pe 24 iulie la Cluj, iar returul o săptămână mai târziu în Israel.

Autor: Nicolae Comănescu, Guy Martial Aka / 22 Apr. 2024

Analiză / Explicațiile succesului lui Inter sub comanda lui Simone Inzaghi

Primul titlu de campion și a doua stea îl fac pe Simone Inzaghi să intre în istoria lui Inter Milano.

Autor: Nicolae Comănescu / 08 Apr. 2024

Sportul de performanță doare. Mărturia lui Gabriel Jesus vine să îngroașe rândurile sportivilor de top care suferă continuu în sport

Puțini înțeleg eforturile fizice intense și impactul asupra corpului pe care atleții le suportă în căutarea excelenței.

Autor: Nicolae Comănescu / 23 Apr. 2024

CSM Constanța, noua forță a baschetului feminin românesc

Baschetul feminin din România a avut de-a lungul timpului câteva echipe care au dominat pentru ani buni competiția internă.