Cursă cu scandal la Montreal ! Vettel a trecut primul linia de sosire, Hamilton desemnat câștigător

Marele Premiu al Canadei a avut un final cu scandal. Un eveniment produs în turul 48 a dus la numeroase discuții.

Vettel a trecut primul linia de sosire, dar a fost penalizat cu 5 secunde pentru o manevră periculoasă, astfeș că britanicul Lewis Hamilton (Mercedes) a fost desemnat câștigător.

Hamilton s-a impus şi în precedentele două etape, în Spania şi Monaco, dar şi în etapele a doua şi a treia, în Bahrain şi în China.

Sebastian Vettel (Germania/Ferrari) s-a mulțumit cu locul secund, iar pe trei a terminat Charles Leclerc (Monaco/Ferrari).

Autor: Mihai Constantin / 22 Oct. 2023

Formula 1: Verstappen, la a 50-a victorie în Marele Circ. Ce înseamnă acest lucru ?

Max Verstappen a obținut cea de-a 50-a victorie în Formula 1 și a glumit.

Autor: Nicolae Comănescu / 12 Oct. 2023

Bernie Ecclestone, condamnat la 17 luni de închisoare cu suspendare și plata a 750 de milioane de euro

Bernie Ecclestone este unul dintre fondatorii Formulei 1, competiție pe care a dus-o la un nivel înalt de popularitate.

Autor: Mihai Constantin / 19 Iun. 2023

Verstappen si restul lumii. Olandezul de la Red Bull a bifat a sasea victorie a sezonului in MP al Canadei

Max Verstappen continua sa faca legea pe circuitele de Formula 1 si se indreapta cu pasi repezi spre al treilea titlu consecutiv in Marele Circ.