Rîmnicu Vâlcea, noua campioană a României la handbal feminin

Liga Florilor a fost câștigată în acest sezon de SCM Râmnicu Vâlcea. Clubul din Oltenia a detronat CSM Bucureşti, devenind noua campioană a României.

SCM Râmnicu Vâlcea a obținut matematic titlul, după ce a învins CSM Slobozia cu scorul de 29-26 (14-12), cu o etapă înainte de finalul sezonului.

Au trecut șase ani de la ultimul succes al unei echipe din Vâlcea în campionatul național de handbal feminin. Pentru acest titlu, handbalistele vor împărți suma de 100 000 de euro.

Ultima etapă a sezonului se va derula în 19 mai, însă rezultatele nu mai pot influenţa clasamentul la vârf. În prezent, SCM Râmnicu Vâlcea are 66 de puncte, iar pe locul secund se află CSM Bucureşti, cu 63.

În urma succesului, SCM Râmnicu Vâlcea are asigurată prezenţa în Liga Campionilor în viitorul sezon.

10 Sept. 2019

Reportaj / Fetița care ștergea parchetul se luptă acum pentru România!

Povestea emoționantă a centrului echipei naționale și a campioanei Râmnicu Vâlcea, Mădălina Zamfirescu.

Autor: Maria Sorescu / 08 Sept. 2019

Dobrogea Sud Constanța și SCM Craiova au trecut de primul tur în Cupa EHF

Înainte de mult așteptata ediție a Ligii Campionilor la handbal feminin și masculin, echipele românești au fost implicate în Cupa EHF.

Autor: Vasile Cenuşă / 07 Sept. 2019

Top 20 transferuri în handbalul masculin! Echipele puternice au mutat decisiv

Cele mai importante echipe de handbal masculin din Europa au făcut mişcări importante pe piaţa transferurilor din întreaga lume.

Autor: Georg Lorenz / 20 Sept. 2019

10. Bundesliga ca istorie (1972-1973): În sfârșit tricouri cu reclame !

Campionatul nu a început sub cele mai bune auspicii, mai ales din punctul de vedere al publicului. Favorita, Bayern München a învins in primul meci la Oberhausen cu 5-0 și nu a mai părăsit primul loc până in final.

Autor: Flaviu Ilie / 18 Sept. 2019

EDITORIAL| Erling Haland, talent Br(a)ut la cote înalte

În ciuda faptului că seara precedentă de Liga Campionilor ne-a oferit dueluri precum Borussia Dortmund-Barcelona sau Napoli-Liverpool, toate luminile au fost îndreptate spre partida din Austria dintre Salzburg și Genk, asta datorită scorului fluviu înregistrat, dar mai ales datorită prospectului numit Erling Braut Haland.

Autor: Georg Lorenz / 17 Sept. 2019

9. Bundesliga ca istorie (1971-1972): Bayern, record de goluri – 101 !

După scandalurile care au încheiat ediția anterioară, Bundesliga s-a trezit in impas și publicul i-a întors spatele.