Rîmnicu Vâlcea, noua campioană a României la handbal feminin

Liga Florilor a fost câștigată în acest sezon de SCM Râmnicu Vâlcea. Clubul din Oltenia a detronat CSM Bucureşti, devenind noua campioană a României.

SCM Râmnicu Vâlcea a obținut matematic titlul, după ce a învins CSM Slobozia cu scorul de 29-26 (14-12), cu o etapă înainte de finalul sezonului.

Au trecut șase ani de la ultimul succes al unei echipe din Vâlcea în campionatul național de handbal feminin. Pentru acest titlu, handbalistele vor împărți suma de 100 000 de euro.

Ultima etapă a sezonului se va derula în 19 mai, însă rezultatele nu mai pot influenţa clasamentul la vârf. În prezent, SCM Râmnicu Vâlcea are 66 de puncte, iar pe locul secund se află CSM Bucureşti, cu 63.

În urma succesului, SCM Râmnicu Vâlcea are asigurată prezenţa în Liga Campionilor în viitorul sezon.

Autor: Nicolae Comănescu / 24 Oct. 2023