Tăvălugul Halep. A trecut cu 6-0, 6-0 de Kuzmova la Madrid

Simona Halep se simte excelent la turneul de la Madrid, pe care l-a câștigat în 2016 și 2017. Românca de pe locul 3 WTA a învins-o cu scorul de 6-0, 6-0, pe jucătoarea Viktoria Kuzmova din Slovacia, locul 46 WTA.

Halep merge pentru a patra oară consecutiv în sferturile de finală ale turneului de categorie Premier Mandatory de la Madrid.

Aceasta este una dintre cele mai facile victorii din carieră pentru Halep, care a cedat doar 12 puncte şi a încheiat întâlnirea în 44 de minute. Mai puțin decât o repriză de fotbal.

„Am dominat meciul, am simţit mingea, fiecare lovitură, sunt mulţumită”, a spus Halep după acest succes. În faza următoare, Halep va evolua cu australianca Ashleigh Barty, locul 9 WTA.

Calificarea în sferturi este recompensată la Madrid cu un premiu de 160.920 de euro şi cu 215 de puncte WTA.

Autor: Maria Sorescu / 21 Mai 2019